Работниците по демонтажа на "Фукушима" се сблъскват с ужасни условия на труд

25.10.2013 | 15:00
по статията работи: Симеон Досев
Незачитане на правата на работниците, огромна мрежа от неопитни подизпълнители и връзки с мафията са само част от проблемите
Работниците по демонтажа на "Фукушима" се сблъскват с ужасни условия на труд

Тецуя Хаяши бил нает във Фукушима, за да следи нивата на радиация, на които били подложени работниците, напуснали атомната централна през лятото 2012 г., разказва агенция „Ройтерс“. Вместо това, когато се явил на работа, бил пратен в една от най-радиационните зони на Фукушима, като му било заявено, че въпреки кислородната бутилка и двойния защитен слой облекло, само за един час той ще бъде подложен на повече радиация, отколкото е допустимо за една година. 

Когато Хаяши се оплакал от условията на работа, бил уволнен. Мъжът изпратил иск до държавните регулатори, но вече повече от година отговор няма.

Останал безработен, Хаяши си намерил нова работа, отново на Фукушима, този път в строителството. Неговият нов работодател пропускал да му плаща почти една трета от месечното възнаграждение, а останалата част му давал на ръка.

Проблемите на Хаяши са често срещани за работниците, заети с демонтажа на атомната централа "Фукушима", оценяван на 150 млрд. долара. Разследвайки работните условия от „Ройтерс“ са интервюирали над 80 работници, работодатели и държавни служители. Едно от най-често срещаните оплаквания е, че работата минава през твърде неопитни подизпълнители, някои от които според полицията имат връзки с организираната престъпност.

На върха на пирамидата от подизпълнители стои Tokyo Electric. Компанията е отговорна за демонтажа на ядрените реактори - дейност, субсидирана от правителството, за която се очаква, че ще са необходими 30 години или повече.

Освен това, четири от най-големите строителни компании в Япония - Kajima, Obauashi, Shmizu Corp и Taisei, извършват надзор над стотици малки фирми, работещи по почистването на отпадъците от близките села и ферми, за да може евакуираното население да се върне обратно по домовете си.

От Tokyo Electric, позната също като Tepco, са заявили, че нямат възможност да контролират всички подизпълнителни, но са предприели мерки по ограничаването на случаите, в които правата на работниците са нарушени.

Във Фукушима обаче в момента има сериозна липса на служители. Свободните места са с около 25% повече от кандидатстващите за работа. Една от възможностите за привличане на повече кандидати е увеличаването на заплащането, но това все още не се е осъществило. В следствие на това от компаниите са принудени да наемат за работници хора, които имат сериозни финансови затруднения или са с невъзможност да си намерят друга работа.

Досега за демонтажа на Фукушима са били наети около 50 000 работници. Хиляди други ще бъдат наети за в бъдеще. По прогнози на Tepco до 2015 г. ще трябва да бъдат наети поне 12 00 работници. В момента техния брой е 8000.

Още от самото си създаване атомната централа "Фукушима" разчита на евтина работна ръка. Години наред повечето работници се наемат от бедните квартали на Токио и Осака, съответно Саня и Камагазаки. Това са т.нар „ядрени цигани“.

Според експерти работните условия в централата винаги са били лоши, а проектът за нейния демонтаж, одобрен от правителството през август 2011 г., е засилил този проблем още повече, тъй като за подизпълнителите не са поставени никакви специални изисквания. Това означава, че всеки може да стане подизпълнител. От това са се възползвали много малки компании, без никакъв опит в областта.

Компаниите често наемат работници, плащайки техните дългове. След това работникът е принуден да работи при ужасни условия, без да му се плаща цялата сума от месечното възнаграждение.

Проучване на Tepco от миналата година показва, че около половината от работниците във Фукушима се наемат от един подизпълнител, но се ръководят от друг, въпреки че японските закони забраняват това. От компанията заявяват, че са предприели мерки за установяването на тази практика и са пуснали гореща телефонна линия, на която работниците могат да се оплачат от условията на работа.

По отношение на заплатите от Tepco не са обявили официална информация, но интервюираните от „Ройтерс“ служители споделят, че то е средно 12 долара на час, въпреки че понякога може да бъде и 6 долара. Това е около една трета по-малко от нормалната средна заплата в строителния сектор на страната.

Това не е единственият проблем с работата, разбира се. Понякога тя може да бъде наистина опасна и често във Фукушима се случват работни инциденти. От Tepco се ангажират да предприемат повече мерки и в тази насока.

Според много експерти правителството също не прави достатъчно за работниците във Фукушима. Според Йосуке Минагучи, адвокат, защитаващ правата на работници, наети за демонтажа, властите в страната си затварят очите за ужасните условия на труд.

Връзки с Якудза

Близо 50 банди на японската мафия с около 1050 члена оперират в префектурата Фукушима. С най-голямо влияние са Ямагучи-гуми, Сумиоши-кай и Инагава-кайОт полицията правят всичко възможно да ги премахнат от проекта за демонтаж на ядрената централа. Властите обаче разчитат на оплаквания на служителите и на съдействие от подизпълнителните, за да се справят с тази задача.

Един от малкото успешни актове на полицията беше залавянето на Йошори Арай, лидер на група, свързана с Сумиоши-каи, който бил обвинен в това, че е прибрал над 60 000 долара от възнагражденията на работници. Според полицията има много подобно случаи, които трябва да бъдат разкрити. 

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 12.04   238 г. – Римският император Гордиан II загива в битка с Максимин Трак, а баща му, съимператор Гордиан I се самоубива, научавайки за смъртта на сина си. 467 г....