САЩ заплашиха Китай с ответни мерки срещу "нелоялните търговски практики"

07.07.2023 | 11:50
по статията работи: econ.bg
При посещението си в страната американската финансова министърка Джанет Йелън изрази опасения от разширяването на субсидиите за държавните предприятия и налагането на бариери пред чуждестранните компании
САЩ заплашиха Китай с ответни мерки срещу "нелоялните търговски практики"
Снимка: под лиценза на creative commons

С призив да се върнат на пътя на пазарните реформи и с предупреждението, че САЩ и техните партньори ще вземат мерки срещу т. нар. "нелоялните търговски практики", ползвани от Китай - така започна 4-дневното си посещение в Китай американският финансов министър Джанет Йелън.

Йелън говори по време на среща с американските компании, правещи бизнес в Китай, и след сутрешна среща с Лю Хъ, приближен на президента Си Цзинпин, който доскоро определяше насоките за развитие на китайската икономика, предава БТА. По-късно днес тя ще се срещне по-късно и с премиера Ли Цян.

Посещението е част от дипломатическата активизация на САЩ, чиято цел е да успокои напрежението между двете страни, след като американските военни свалиха преди време китайски разузнавателен балон, прелитащ над САЩ.

Държавният секретар Антъни Блинкън посети Китай през юни и обяви, че съперничеството между двете страни не бива да прераства в конфликт. Съветникът на Джо Байдън по въпросите на климата Джон Кери ще посети Китай този месец.

Йелън заяви, че е дошла в Китай, за да задълбочи работата по постигането на "стабилни и конструктивни отношения" между двете страни, но даде ясно да се разбере, че Вашингтон ще продължава да защитава националните си интереси и човешките права. Тя посочи, че САЩ не търсят "пълно разделяне на двете икономики", но в същото време изрази опасения от разширяването на субсидиите за държавните предприятия и налагането на бариери пред чуждестранните компании в страната. Йелън изрази опасенията на САЩ и от наскоро обявените от Китай мерки за ограничаване на износа на галий и германий, които са важни за производството на полупроводници.

Йелън изтъкна, че растящата средна класа в Китай е важен пазар за американските стоки и услуги и допълни, че предприеманите от Вашингтон мерки срещу Пекин са в името на защитата на националния интерес.

"Търсим диверсификация, а не разделяне. "Разделянето на двете най-големи икономика в света ще има само дестабилизиращ ефект, а и е практическа невъзможно", заключи Йелън.

Финансовият министър на САЩ не одобрява плановата икономика на Китай и призова азиатската държава да се върне на пътя на пазарноориентираните практики, благодарение на които беше постигнала сериозен растеж на икономиката през предходните години.

"Връщането към пазарните реформи е в интерес на Китай. Пазарният подход отвори вратата на бързия расте в Китай и помогна на милиони да се отърсят от бедността. Това е история на изключителен икономически успех", смята американката.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...