САЩ и Китай – желание за сътрудничество не липсва, различията остават

17.11.2009 | 10:58
по статията работи: econ.bg
По отношение на борбата с климатичните промени и двете страни заявиха, че очакват конференцията в Копенхаген след половин месец
САЩ и Китай – желание за сътрудничество не липсва, различията остават

 

Американският президент Барак Обама и китайският му колега Ху Цзинтао демонстрираха решимост да постигнат съгласие по редица спорни въпроси, но засега различията в сферите на икономиката, сигурността и човешките права остават, предаде AP.

„Връзката между САЩ и Китай е много по-силна от който и да е въпрос или проблем”, коментира Обама след срещата си при затворени врати с Ху Цзинтао, която продължи два часа и половина.

И двамата лидери засегнаха икономическото сътрудничество между двете страни, борбата с климатичните промени, енергетиката и до известна степен ядрената заплаха от страна на Иран и Северна Корея. Обама и Цзинтао се договориха да продължат диалога относно защитата на човешките права в началото на следващата година.

Различията, обаче, останаха неизгладени. Китайският президент засегна темата за прясно наложените антидъмпингови мита върху вноса на китайски гуми и стоманени изделия и призова да не се допуска протекционизъм в отношенията между САЩ и Китай. Обама пък контрира с въпроса за човешките права и го определи като универсален, заявявайки че правата на човека трябва да се уважават от всички. Все пак тези различия бяха внимателно маскирани с думи за сътрудничество, което показа, че САЩ признава растящата сила на Китай и че търси начин за партньорство и избягване на бъдещи конфликти.

По отношение на ядрената заплаха в региона Вашингтон и Пекин се съгласиха да подновят усилията си да накарат Северна Корея да спре с ядрената си програма. Китай подкрепи по-строги санкции срещу Пьончанг – центърът на севернокорейската ядрена програма. Обама призова Цзинтао да подкрепи и по-строги последствия по отношение на ядрената програма на Иран, но китайският президент се въздържа от еднозначни изявления.

По отношение на борбата с климатичните промени и двете страни заявиха, че очакват конференцията в Копенхаген след половин месец. Обама смята, че евентуалното споразумение в Копенхаген трябва да започне да се изпълнява незабавно, а не да остане просто като думи на политическата палитра. Цзинтао заяви, че Китай ще помага, но според възможностите си.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...