Сериозни санкции за укриване на осигуровки в новия Наказателен кодекс

15.01.2014 | 14:11
по статията работи: Елица Елефтерова
Лицата, принудени да дават подкупи, няма да бъдат наказвани
Сериозни санкции за укриване на осигуровки в новия Наказателен кодекс

По-сериозни законови санкции за работодатели, които укриват осигуровки. Това предвиждат част от промените в приетия днес от Министерски съвет нов проект за Наказателен кодекс представен от министъра на правосъдието Зинаида Златанова след заседанието на Министерски съвет.

Промените в новия наказателен кодекс предвиждат също и лице, което е било принудено да даде подкуп да не бъде наказвано.

В новия кодекс се предлага и разширение и на възможността за отнемане на придобито чрез престъпления имущество. Вече ще се отнема и имущество, което е придобито чрез преобразуване на имущество, което от своя страна придобито по незаконен път. Целта е да се намалят възможностите за извличане на облаги от престъпления.

В новия Наказателен кодекс отпада наказанието доживотен затвор без право на отмяна, тъй като се възприема като твърде нехуманно. Причината е че липсва перспективи за развитие пред осъденото лице.

Отнемането на орган, тъкан, клетки и др. вече се приема като самостоятелен вид престъпление. В новия кодекс се криминализира и търговията с деца като нов вид престъпление.

В новия Наказателен кодекс чувствително се намалява интензивността на наказателната принуда. В проекта е разписано наказанието пробация да се налага винаги заедно с лишаване от свобода. Тежко наказаните ще го излежават ефективно, ако не изпълняват пробацията си. 

Друга промяна е разширената възможност за намаляване на размера на наложено наказание при полагане на труд от осъдените.

В новия кодекс се възприема и нов подход за криминализиране на престъпленията тероризъм и финансиране на тероризма. То ще се синхронизира с европейското и международно законодателство.

От новия кодекс отпадат като престъпление актовете по заснемане, фотографиране и записване без разрешение. Този тип дейност, извършен без съгласие обаче, е забранен от Конституцията на страната.

Наказателния кодекс, който работи в момента е в сила от 1968 г. и е бил изменян близо 100 пъти. Промените в кодекса се изготвят от вече три години. По думите на Златанова новата уредба за залавяне на престъпник е много по-добра от от действащата, която е била неприложима.

Златанова отхвърли критиките, че промените в кодекса са направени "набързо" като посочи, че заложените промени са дискутирани многократно от три правителства и освен това е дадена възможност на хората сами да предлагат промени, тъй като проектът е бил публичен.

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 08.04   217 г. – Римският император Каракала е убит от преторианския префект Макрин, който го наследява на трона. 1195 г. – Византийският император Исак II Ангел е...