Средствата за агроекологични плащания са усвоени почти изцяло

09.09.2011 | 17:21
по статията работи:
Два пъти повече проекта по агроекологичните мерки са подадени тази година в сравнение с 2008 г.
Средствата за агроекологични плащания са усвоени почти изцяло

Чрез мерките по ос 2 от Програмата за развитие на селските райони земеделските стопани могат да удвоят или утроят плащането си на единица площ. Тази година имаме почти 100% усвояване на средствата по мярка 214 "Агроекологични плащания". Това заяви Александър Атанасов, държавен експерт от дирекция "Развитие на селските райони" в Министерството на земеделието и храните (МЗХ) по време на семинар за журналисти от Североизточна България в к.к. Златни пясъци.

"Надяваме се, че през следващите години ще има още по-голямо усвояване, защото се наблюдава увеличаване на интереса към екологичните мерки". За седемте области - Добрич, Варна, Шумен, Търговище, Разград, Русе и Силистра през 2010 година са подадени 329 проекта по мярка 214, като за сравнение през 2008 година те са били само 162, информира МЗХ.

От общо 122 приети заявления по мярка 112 "Създаване на стопанства на млади фермери" за област Варна са сключени 82 договора. Към момента са извършени плащания на стойност 1 млн. 931 хил. за общо 79 проекта, стана ясно още днес. По мярката за младите фермери за област Варна 204 проекта, изработени от областната служба за съвети в земеделието, са вече одобрени от ДФ "Земеделие", информира Чавдар Златилов, координатор на службата във Варна.

По инвестиционните мерки като 121 "Модернизиране на земеделските стопанства" беше увеличено авансовото плащане от 20 на 50% от стойността на субсидията. За улеснение на бенефециентите, които кандидатстват пред ДФ 'Земеделие" се изисква договор за авансово плащане с двама поръчители. От увеличеното авансово плащане могат да се възползват всички земеделски производители, които имат подписани договори от началото на тази година до 31 октомври 2011 г., каза Диана Трифонова, държавен експерт дирекция "Развитие на селските райони" в МЗХ.

Силвия Василева от дирекция "Животновъдство" разясни пред медиите изискванията за добив на качествено краве мляко и въвеждане на стандарта за хуманно отношение за отглеждане на кокошки носачки. В момента 137 ферми са общо регистраните в страната за отглеждане на кокошки носачки. Само 27 от тях не отговарят на изискванията за уголемени клетки и ако не се модернизират, ще бъдат затворени след 1 януари 2012 г.

В началото на кампанията ветеринарите издадоха 9 хил. предписания на пазарноориентираните ферми какво да направят, за да отговорят на изискванията на ЕС до края на 2011 г. През ноември предстои да бъде направена ревизия на резултатите. За цялата страна кравефермите от първа група са 2731, а втора група 786.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 16.05   1204 г. – Балдуин IX Фландърски е коронован за първи император на Латинската империя. 1527 г. – Флорентинците изгонват Медичите от Флоренция и градът отново...