Търговията с наркотици замени контрабандата на петрол във втория по големина град в Ирак

17.08.2016 | 09:10
по статията работи: econ.bg
"Кристал" е името, с което местните жители наричат произвеждан в съседен Иран метамфетамин. Според полицията потреблението се е удвоило два пъти за последната година
Търговията с наркотици замени контрабандата на петрол във втория по големина град в Ирак
Снимка: Снимка: БГНЕС

Търговията с наркотици замени контрабандата на петрол в третия по големина град в Ирак, разказва "Гардиън". "Никой вече не се занимава с петрол", разказва Абдула, един от дилърите в Басра. "Кристал" е новият нефт".

"Кристал" е името, с което местните жители наричат произвеждан в съседен Иран метамфетамин. Според полицията потреблението се е удвоило два пъти за последната година.

Тенденцията за нарастваща консумация се забелязва през последните три години. Служителите на реда, които трябва да се борят с това явление, трябва да се справят с липсата на достатъчно ресурси и кадри, принудени са да финансират от заплатите си операции под прикритие и се боят от отговора на престъпниците, но и представители на властта, ако бъдат разкрити.

Повечето от клиентите на Абдула са от бедните региони на града, където пред младите няма почти никакви перспективи. Ограниченията за употреба на алкохол, налагани от силно религиозните общности, водят до търсене на по-евтини и по-лесни за укриване субстанции.

"Всички деца в моя квартал го пушат. Преди пиеха. Сега пушат. Един грам струва 20 000 динара (около 15 евро), а ефектът се усеща цял ден. По-евтино е от 4 кутии бира и не оставя миризма", казва дилърът.

Високото търсене примамва младите също да започнат да се занимават с контрабанда.

Пограничните райони, откъдето се внася дрогата, и бедните квартали на града са зони, в които полицията не стъпва. Вместо това регионалното звено за борба с търговията на наркотици разчита на екип от детективи под прикритие и мрежа от информатори, които помагат на полицията основно заради пари. Средствата идват от фонд, попълван от заплатите на служителите на реда.

Освен недостига на ресурси, огромен проблем за работата на специалния отряд е високата корупция сред силите за сигурност. "95% от силите за сигурност в Басра са корумпирани. Ако знаят какво работим и за нашите операции под прикритие, ще бъдем застреляни насред улицата", обяснява един от детективите, оцелял в престрелка по-рано през годината. "Държавата се подиграва с нас".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 07.05   558 г. – куполът на катедралата Света София в Константинопол се срутва. Тогавашният император Юстиниан I нарежда реконстукция. 1099 г. – Кръстоносците достигат...