Университети и колежи се сливат

09.09.2010 | 07:17
по статията работи:
Една от идеите за слетите университети е начело на новото мегаформирование да се назначи президент
Университети и колежи се сливат

Университети и колежи се сливат, за да оцелеят в кризата. Затова в просветното министерство спешно пишат промяна в закона за висшето образование, която да позволи обединението.

УНСС подписа договор за сътрудничество с колежа по икономика и администрация. Югозападният университет пък иска да работи съвместно с колежа по туризъм в града, заяви образователният министър Сергей Игнатов.

"Ние трябва да им отворим вратата да го направят. Още повече, че най-често към обединение се стремят държавна и частна структура и то е от полза и за двете страни", казаоще Игнатов. Според него това е един от начините университетите ни да бъдат намалени. По думите му от много високата сега бройка 37 държавни вуза най-вероятно в близките години ще останат около 12-15. Някои от тях щели да намалеят поради сливане, а други да хлопнат кепенците заради демографския срив и липсата на пари.

Една от идеите за слетите университети е начело на новото мегаформирование да се назначи президент, който ще се разпорежда с всички финансови и административно-стопански въпроси. Той ще задава и политиката и стратегията за развитие на мегауниверситета, съобщи в. "Стандарт".

Отделните вузове под шапката му обаче ще останат относително автономни. Всеки от тях ще си има отделен ректор, който отговаря за академичната дейност. По този начин колежите щели да гарантират на своите възпитаници, че ще има къде да продължат образованието си, ако решат да учат в бакалавърска и магистърска степен.

ВУЗ-овете пък щели да имат непрестанна "банка с кадри" в лицето на колежите, откъдето студентите ще се насочват директно при тях. При това тези студенти най-вероятно ще бъдат приемани с преференции или направо без изпит в университета, с който колежът е обединен.

Другото предимство на сливането било, че университетите ще ползват общи преподаватели. Това е плюс за колежите, които в противен случай не могат да отговорят на новия закон за академичния състав, който изисква от тях да "произведат" собствени професори. Сега те ще могат да "наемат" преподавателите на големия университет, които да четат лекции при тях.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 09.05   1502 г. – Христофор Колумб потегля от Испания за своето четвърто и последно пътешествие до Новия свят. 1881 г. – след държавен преврат е съставено Петото...