Хлябът ще продължи да е най-евтиният продукт на пазара, уверяват от бранша

08.10.2012 | 17:47
по статията работи: Теодора Пенева
Не можем обаче да очакваме спад в цената на най-важния хранителен продукт
Хлябът ще продължи да е най-евтиният продукт на пазара, уверяват от бранша

Хлябът ще продължи да е най-евтиният хранителен продукт на пазара, увери председателят на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България Мариана Кукушева. Тя коментира темата пред Агенция "Фокус".

Немислимо е обаче да очакваме, че цената на продукта ще се понижи, смята Кукушева. Причината е, че в последните няколко години се увеличават разходите по производството. Влияние оказват покачващите се минимална работна заплата и осигурителни прагове, повишаващите се енергийни и транспортни разходи, банковите лихви и др.

Освен това хлябът има различна цена в зависимост от това кой го произвежда, в кой район на страната и какви са разходите на съответния производител. 

Експертът коментира, че не трябва да се злоупотребява по темата и да се говори, че "изнасяме доброто, но оставяме лошото за България". Независимо от износа, у нас остава достатъчно количество пшеница, коментира тя. Към днешна дата е изнесена около 1,3 млн. тона българска пшеница реколта 2012 година с изключително добри показатели, каквато е 90% от българската реколта. Миналата година това количество е изнасяно в рамките на близо 8-9 месеца, каза Кукушева.

Тя заяви, че възприема като "благородна завист" информациите в чужди медии, че хлябът у нас ще поскъпне заради големия износ, защото годината като цяло е изключително тежка за зърнопроизводството в световен мащаб.

По рано днес македонското издание "МКД" алармира, че огромното потребление на българската пшеница е сигурен знак, че цените на брашното и хляба в региона ще се увеличат. Изданието посочва, че България е един от най-големите производители на зърно в региона, а големият износ е угрижил българското правителство.

Преди няколко дни Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) изрази съмнения за картелно споразумение на зърнопроизводителите. Причината е, че само за месец от България са изнесени над 524 000 тона пшеница за арабските страни. Това е изключително високо количество за един месец - средният годишен износ, който държавата генерира, е около 1 милион тона.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 09.05   1502 г. – Христофор Колумб потегля от Испания за своето четвърто и последно пътешествие до Новия свят. 1881 г. – след държавен преврат е съставено Петото...