Шматко: Проектът "АЕЦ "Белене" е обречен на успех

30.09.2009 | 10:22
по статията работи:
Ще продължим сътрудничеството в енергийната сфера, убеден е руският министър на енергетиката
Шматко: Проектът "АЕЦ "Белене" е обречен на успех

"Завърнах се от посещението си в България напълно убеден, че ще продължим сътрудничеството в енергийната сфера". Това заяви руският министър на енергетиката Сергей Шматко на пресконференция за български журналисти, организирана от РИА "Новости", предаде БГНЕС.

Шматко заедно с президента на "Росатом" Сергей Кириенко беше на посещение в България в средата на септември. Двамата запознаха министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков със съвместните руско-български проекти: АЕЦ "Белене", газопровода "Южен поток" и петролопровода "Бургас-Александруполис". Тяхното посещение беше договорено след разговорите между руския премиер Владимир Путин и неговия български колега Бойко Борисов в полския град Гданск.

За Русия е важно решението за "Бургас-Александруполис" да не се отлага дълго

"По принцип искам да подчертая, че всичките първоначални въпроси навярно са обосновани и ние разбираме защо те са възникнали у новото българско правителство. Ние се договорихме да предоставим максималната достъпна информация. И не само ще я предоставим, но и ще участваме в нейното разясняване", каза министър Шматко. Той е оптимист и подчерта, че "всички проекти, които са били запланувани между нашите страни ще се осъществят".

"Единствено по тръбопровода "Бургас-Александруполис" беше изразена разбираема загриженост от страна на новото правителство по повод на екологичните изисквания", уточни руският енергиен министър. Той припомни, че "тази тема се обсъжда отдавна и че тя не е нова".

"Договорихме се, че ще направим презентация. Ще поръчаме на нашите компании да я изготвят. Ще предоставим максимално достъпната информация, за да може новото правителство да вземе съответните решения и да проведе съответната разяснителна работа", обясни министър Шматко. "За нас е много важно това решение да не се отлага дълго. Споразумяхме се да приключим тази работа през следващите няколко месеца", подчерта той.

Проектът "АЕЦ "Белене" е обречен на успех

"Ние сме убедени, че проектът "Белене" ще бъде продължен", заяви руският енергиен министър. Той отбеляза, че "текущите разходи без съмнение ще се финансират от Русия".

"Ако за определено време българската страна спре финансирането, ние няма да уволняваме нашите хора, ще им плащаме заплатите, ще запазим офиса си в България, ще плащаме на нашите подизпълнители", заяви министър Шматко. Той припомни, че преди време България е предплатила парите, които руската страна е похарчила за поръчката на оборудване.

Министър Шматко заяви, че до момента няма постъпило нареждане да се прекрати производството на това оборудване. Именно по тази причина в Москва са убедени, че изграждането на бъдещата атомна централа ще продължи.

Руският енергиен министър заяви, че с помощта на българските си колеги и Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) проектът "АЕЦ "Белене" е усъвършенстван. "Това не е този проект, който имахме преди 2,5 години. Ние даже внесохме такива промени в проекта, че той сега може да издържи падането на самолет, тежащ около 400 тона. Подобно нещо няма никъде по света", каза той. "Проектът "Белене" се отличава от другите, че е много по-напреднал", заяви Шматко.

Той посочи, че в Европа в момента се строи АЕЦ само във Финландия, която е съпътствана с множество проблеми. "Там има закъснение от 2 години и гигантски загуби - над 2 милиарда евро. Също така има проект във Франция, който е спрян. Финландската централа има много лош имидж. Тя е пример затова как не трябва да се градят отношенията между клиент и доставчик. Там един от основните проблеми са взаимните претенции и трудното им разрешаване", уточни енергийният министър.

"Към днешна дата проектът за строеж на АЕЦ "Белене" е един от най-напредналите. Погледнете всички желаят за строят АЕЦ - чехи, словаци, унгарци. Тези желания обаче са в бъдещеот. След година-две цяла Европа ще гледа как върви строежът на големия европейски проект "АЕЦ "Белене". И цялото това внимание, което привлича атомната енергетика в Европа, ще бъде фокусирано върху реализирането на този проект. Той просто е обречен на успех", категоричен беше министър Шматко.

Отказът на България от контролния пакет акции в проекта "АЕЦ "Белене" улесняват намирането на нов инвеститор

"Решението на българската държава да се откаже от контролния пакет от 51% значително повишава шансовете да се намери инвеститор. Проектът става по-привлакателен от пазарна гледна точка", убеден е руският енергиен министър. Той отбеляза, че за повечето потенциални инвеститори тези 51% са били проблем. Министър Шматко не изключи възможността Русия да изкупи част от държавния дял в АЕЦ "Белене".

"Заявих на министър Трайков, че би било много разумно, ако остават част от този пакет за държавата", обясни Шматко. Той е убеден, че след като ситуацията се успокои, неговата цена ще се покачи. "След като настъпи яснота по "Белене", появи се инвеститор и се реши въпроса с финансирането, ясно бъде определена структурата на акционерите, цената на "Белене" ще се покачи и тогава българското правителство може да го продаде, ако пожелае", заяви руският енергиен министър. Той още веднъж потвърди готовността на руската страна да участва като акционер в проекта, тъй като е привлeкателен.

"Убедени сме, че проектът ще функционира добре", добави министър Шматко. Той уточни, че не е постъпвало запитване от българска страна за отпускане на руски кредит за изграждането на втора атомна централа в България.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 07.05   558 г. – куполът на катедралата Света София в Константинопол се срутва. Тогавашният император Юстиниан I нарежда реконстукция. 1099 г. – Кръстоносците достигат...