Всичко, което трябва да знаем за "бизнеса под чадър"

28.06.2012 | 08:20
по статията работи: Ралица Стоянова
Франчайзингът у нас все още прохожда, но има потенциал за развитие
Всичко, което трябва да знаем за "бизнеса под чадър"
Снимка: Diannesylvan.com

По света франчайзънгът набира все по-голяма скорост като начин да започнеш бизнес, използвайки разработен бизнес модел и ноу хау. През 2035 г, над 50% от всички продукти и услуги в световен мащаб ще се продават на принципа на франчайзинга, сочи прогнозата на Международната франчайз асоциация.

В България така нареченият “бизнес под чадър” все още прохожда.

Кой предлага франчайзинг у нас?

92 са компаниите в България, които имат поне един франчайзодател, сочи проучване на консултантската компания Franchising.bg. Обектите във франчайз веригите са 3368, което представлява 16% ръст спрямо последните данни на консултантите, тоест този тип правене на бизнес набира скорост и у нас. Собствените обекти на франчайзодателите представляват 16% от всички работещи, а останалите 84% са собственост на франчайзополучатели.

Българските франчайзодатели започват да предлагат франчайз средно след 5,73 години от основаването си. Единици са компаниите развили франчайз бизнес система след 10-тата година.

Какви са параметрите на "средния" франчайз?

Франчайз такса: Франчайз таксата се заплаща еднократно при отваряне на нов обект и включва обучение на персонала, специализирано обучение на управителя, а в някои случай и оборудване, обзавеждане, първоначални маркетингови акции и т.н. Средната стойност на първоначалната франчайз такса и в момента е в размер на 17 825 лв.  В страните с развита франчайз култура тази такса е в пъти по-голяма. В САЩ например средната първоначална франчайз такса за откриване на нов обект е 40 000 долара.

Месечни "роялти" такси: Всеки франчайзодател разработва собствена стратегия за месечните отчисления от оборота на франчайзополучателя. Четири са главните подхода в тази насока – процент от оборота, фиксирана сума, процент от оборота в съчетание с минимална твърда сума или без месечни такси, но със задължението предлаганата продукция да се закупува единствено от франчайзодателя. Средните месечни отчисления са в размер на 6,2% от месечния оборот.

Такса за национален рекламен фонд: Когато такава такса се събира, тя е обикновено между 2% и 4% в зависимост от бранша, като средната стойност на този показател е 3,5% - спад с 0,3% спрямо 2010 г. и 0,7% спрямо 2009 г.

Обща инвестиция за започване на франчайз бизнес: 38 454 лв. Данните показват, че близо 67% от кандидат-франчайзополучателите желаят да стартират нов бизнес с инвестиция до 10 000 лв., 23% до 50 000 лв., 4 % над 50 000 лв. и 6% над 100 000 лв.

Брой обекти: Статистиката показва, че средно на франчайзодател в България се падат по 28,4 обекта, което се дължи на големите вериги, които формират големия брой франчайзополучатели.

Среден срок на договора: 4,5 години

Кой купува франчайзинг?

Няколко са условните групи хора желаещи да закупят франчайз права.

  • Бизнесмени с опит в управлението на бизнес, разполагащи с определен капитал за инвестиция и желание да стартират нов бизнес – това е групата на „сериозните” предприемачи и процентът на успешни сделки с тях е много висок.
  • Предприемачи, желаещи да започнат допълнителен бизнес, прибягващи към франчайзинга, поради това, че така спестяват необходимостта от дългогодишно разработване на бизнес модела.
  • Кандидати без бизнес опит, които искат да се възползва от силата на марката при стартиране на новия си бизнес и от предлаганото ноу-хау за ръководене на бизнес.
  • Кандидати, които се насочват към еврофинансиране за започване на собствен бизнес. Това е ниша, която нискобюджетните франчайзи могат да използват и бързо да се превърнат в национални вериги.

55% от  клиентитете заявяват, че са закупили франчайз поради силната марка, 62% желаят да бъдат част от национална верига, 75% реално закупуват готово ноу-хау за стартиране на бизнес.

Кога се възвръща направената инвестиция?

Периодът за възвръщане на направената инвестиция варира от 2 месеца до 5 години. 48% от франчайзополучателите възвръщат инвестицията за една година, 31% за две година, 21% за три или повече години.

Какви са проблемите пред франчайзинга у нас?

Най-големият проблем остава слабото познаване на модела на работа на франчайзинга в България. Информираността расте, но с бавни темпове. 85% от франчайзодателите споделят това мнение, като изход от тази ситуация виждат в навлизането на световни вериги, които чрез своята популярност да покажат на населението предимствата на франчайз партньорството.

Възможностите за развитие на франчайз бизнеса в България са големи, сочи проучването. Цели сектори, предлагащи стоки или услуги, все още не са разработени и притежават потенциал за изграждане на национални вериги - оптики, химическо чистене, детски градини, транспортни и хамалски услуги и други.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 09.04   193 г. – Септимий Север е обявен за римски император. 1387 г. – Османският владетел Мурад I превзема Солун. 1413 г. – Хенри V е коронован за крал на...