Глобалните разходи за отбрана скочиха до рекордните 2.44 трилиона долара

22.04.2024 | 09:50
по статията работи: econ.bg
Глобалните военни разходи през 2023 г. достигнаха 2,443 трилиона долара, което е с 6,8% повече от 2022 г. Това е най-голямото увеличение от 2009 г. насам и се наблюдава във всичките топ 10 държави
Глобалните разходи за отбрана скочиха до рекордните 2.44 трилиона долара
Снимка: под лиценза на creative commons

Глобалните военни разходи през 2023 г. достигнаха 2,443 трилиона долара, което е с 6,8% повече от 2022 г. Това е най-голямото увеличение от 2009 г. насам и се наблюдава във всичките топ 10 държави, посочва Стокхолмският международен институт за изследване на мира (SIPRI) в нов доклад.

„Глобалните военни разходи нарастват на фона на война, нарастващо напрежение и несигурност“, подчертават авторите. Ръстът продължава за девета поредна година и се наблюдава във всички региони. Той постигна най-голямото си представяне в Европа, Азия и Океания, както и в Близкия изток.

Общите военни разходи през 2023 г. възлизат на 2,3% от световния БВП. Първите пет държави с най-големи разходи в тази област са Съединените щати, Китай, Русия, Индия и Саудитска Арабия, които заедно представляват 61% от световните военни разходи.

Както САЩ, така и Китай, които са на върха на световната класация, увеличиха военните си разходи през 2023 г., възлизайки съответно на 916 милиарда долара и 296 милиарда долара. „Безпрецедентното нарастване на военните разходи е пряка последица от влошаващата се ситуация на глобалния мир и сигурност“, каза в доклада Нан Тиан, старши изследовател в програмата за оръжия геополитически и сигурен пейзаж, те рискуват да бъдат хванати в спиралата действие-реакция.

Разходи на Русия и Украйна

Военните разходи на Руската федерация са се увеличили с 24% и се оценяват на 109 милиарда долара през 2023 г., което е с 57% повече от 2014 г., когато беше анексиран Крим, пише СИПРИ. Миналата година военните разходи представляват 16% от всички бюджетни разходи, а военната тежест възлиза на 5,9% от БВП, което е рекордно високо ниво след разпадането на Съветския съюз. В доклада се отбелязва, че данните за руските военни разходи може да не са точни.

Посочва се също, че ръстът на руските военни разходи е бил улеснен от представянето на нейната икономика, което надхвърли всички очаквания, въпреки спада в приходите от продажбата на петрол и газ. Разчитайки на своя суверенен фонд и държавни заеми за финансиране на бюджетния дефицит, страната успя да ограничи отрицателното въздействие на военната операция върху икономиката. Въз основа на проектобюджета за периода 2024-2026 г., публикуван през 2023 г., може да се очаква, че военните средства на Русия ще продължат да растат през следващите години, според SIPRI.

Украйна се класира на осмо място сред страните с най-големи военни разходи, като ги увеличи с 51% до 64,8 милиарда долара, което достигна 37% от БВП, което съответства на 58% от всички държавни разходи.

Украинските разходи възлизат на 59% от руските, пишат авторите на доклада. През годината обаче Украйна получи най-малко 35 милиарда долара военна помощ, от които 25,4 милиарда долара идват от САЩ. Като се има предвид този обем, общите военни разходи на Украйна възлизат на 91% от тези на Русия, смята СИПРИ.

Разходите на НАТО, Китай и Япония

През 2023 г. общите военни разходи на 31-те страни от НАТО възлизат на 1,341 трилиона долара, което се равнява на 55% от глобалните общи разходи. Военните разходи на САЩ се увеличиха с 2,3% до 916 милиарда долара, или 68% от общите разходи на НАТО. През 2023 г. повечето европейски членове на Северноатлантическия алианс увеличиха военните си бюджети, като делът им от общите разходи беше 28%, най-високият за последното десетилетие. Останалите 4% идват от Канада и Турция.

„За европейските членове на НАТО две години война в Украйна коренно промениха начина, по който мислят за сигурността“, казва Лоренцо Скарацато, изследовател в Програмата за военни разходи и производство на оръжия. „Тази промяна в възприятието за заплаха се отразява в нарастващия дял от БВП, разпределен за военни нужди, където инсталацията на НАТО на 2% [от БВП] все повече се разглежда като отправна точка, а не като ниво, което трябва да бъде постигнато."

10 години след обявяването на целта за военни разходи в размер на 2% от БВП, 11 страни от алианса преминаха този етап през 2023 г., което е най-големият количествен показател за всички години. Друга цел - поне 20% от военните разходи да бъдат отделени за закупуване на военна техника - беше изпълнена от 28 държави миналата година. През 2014 г. само седем са изпълнили тази задача.

В сравнение с предходната година през 2023 г. Полша е увеличила военните си разходи със 75%, достигайки до 31,6 милиарда долара, което е най-високият темп на растеж сред европейските страни. В световната ранглиста Полша е на 14-о място.

Второто място по военни разходи е за Китай, който е похарчил $296 млрд. през 2023 г., което е с 6% повече от 2022 г.

Други държави

В Латинска Америка и Карибите военните разходи са се увеличили с 54% през 2023 г. в сравнение с 2014 г. Възходът на организираната престъпност принуди няколко държави в региона да укрепят армията си за борба с престъпните групировки. Така военният бюджет на Доминиканската република се увеличи с 14% миналата година именно в отговор на скока на организираната престъпност в съседната Република Хаити. През 2021 г. растежът беше предизвикан от убийството на президента на Хаити Жовенел Моис, което потопи Хаити в състояние на криза.

В Мексико военните разходи достигнаха 11,8 милиарда долара през 2023 г., което е с 5% повече от 2014 г. Бюджетните средства за Националната гвардия, която се бори с организираната престъпност, се увеличиха от 0,7% от общите военни разходи през 2019 г. на 11% през 2023 г. „Използването на военни за справяне с организираната престъпност е нарастваща тенденция в региона от много години, тъй като правителствата или не успяват да се справят с проблема чрез конвенционални средства, или избират да прибегнат до по-насилствени отговори“, пише Диего Лопес да Силва в доклада.

Миналата година Индия се нареди на четвърто място сред страните с най-големи военни бюджети: тя е похарчила 83,6 милиарда долара за военни цели, което е с 4,2% повече, отколкото през 2022 г. Разпределенията на Бразилия в тази област се увеличиха с 3,1% и възлизат на 22,9 милиарда долара. Националният конгрес предложи поправка в конституцията, според която годишните военни разходи трябва да бъдат най-малко 2% от БВП (през 2023 г. те бяха равни на 1,1% от БВП). 

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 30.04   311 г. – Римският император Галерий издава едикт, според който християните са законно признати в Римската империя. 1671 г. – Петър Зрински и Фран Кръсто...