Поскъпването на селскостопанската продукция се забавя след 2 г. на рязък скок

22.01.2024 | 15:40
по статията работи: econ.bg
През 2023 г. средната цена на продукцията е е повишила с 2% спрямо предходната година, докато средната цена на стоките и услугите, използвани в момента в селското стопанство са намалели с 5 на сто
Поскъпването на селскостопанската продукция се забавя след 2 г. на рязък скок
Снимка: под лиценза на creative commons

Първите оценки на индексите на селскостопанските цени за 2023 г. свидетелстват за спад на повишението на цените, характеризирало 2021 и 2022 г, показват данните на Евростат. През 2023 г. средната цена на селскостопанските стоки като цяло (продукцията) в ЕС се е повишила с 2 на сто спрямо предходната година, докато средната цена на стоките и услугите, използвани в момента в селското стопанство (вложени ресурси) са намалели с 5 на сто.

Лекото общо увеличение на цената на селскостопанските стоки като цяло отразява контрастите между отделните продукти. Докато при зехтина е налице значително увеличение (54 на сто), то е по-умерено при картофите, включително семена за картофи (23 на сто), свинете (22 на сто) и яйцата (20 на сто), а зърнените храни (пшеница, ечемик, царевица, ръж, овес и др.) регистрират спад от 26 на сто, показват данните на Евростат.

Сред вложените ресурси, които не са свързани с инвестиции, средната цена на торовете и подобрителите на почвата е намаляла с 23 на сто, а на енергийните смазочни материали – с 12 на сто. За сметка на това средната цена на продуктите за защита на растенията и пестицидите е нараснала с 9 на сто, а също важи и за семената и посадъчния материал.

Мащабната суша през 2023 г. е повлияла на обемите на производство на определен брой култури, сред които са картофите. Това е повлияло на цените, които при картофите са се увеличили в 24 от страните в ЕС. Поскъпването е най-сериозно в Германия (49 на сто), Словакия (48 на сто) и Хърватия (44 на сто). Спад е отчетен в три страни – Белгия (-18 на сто), Кипър (-14 на сто ) и Австрия ( – 4 на сто).

В България цените на картофите с близо 20 на сто.

Цените на торовете през 2023 г. са се понижили повече, отколкото през 2022 г. в 22 страни в ЕС (от 26, за които има данни). Цените са се понижили по-бързо в Люксембург (-46 на сто), Швеция (-41 на сто) и Финландия (-39 на сто). За сметка на това цените са по-високи в Кипър (14 на сто), Малта (9 на сто), Гърция (6 на сто) и Румъния (3 на сто).

В България цените на торовете са спаднали с около 30 на сто.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 29.04   1672 г. – Армията на Луи XIV напада Холандия. 1770 г. – Джеймс Кук акостира край днешния Сидни (Австралия) и нарича залива Ботани 1859 г. – Започва...