Синдикатите алармират за ръст на смъртните случаи при трудови злополуки

16.02.2024 | 09:40
по статията работи: econ.bg
КНСБ продължава да счита, че голяма част от трудовите злополуки не се декларират пред съответните органи, докато смъртните случаи при трудовите злополуки не могат да бъдат прикрити
Синдикатите алармират за ръст на смъртните случаи при трудови злополуки
Снимка: под лиценза на creative commons

По оперативна информация на НОИ през 2023 година у нас са регистрирани 87 смъртни случая при трудови злополуки, или с 3 повече спрямо 2022 г. През миналата година най-много смъртни случаи има в сектор "Строителство” – 22, следван от "Сухопътен транспорт” – 14, съобщиха от КНСБ. Отчетените трудови злополуки са 2709 бр., със 127 повече от тези през 2022 г.: сектор "Транспорт" – 212 бр.; сектор " Строителство" – 206 бр.; държавно управление – 203 бр.

Броят на отчетените трудовите злополуки през 2023 г. е по-голям в сравнение с 2022 г., но КНСБ продължава да счита, че голяма част от тях не се декларират пред съответните органи, докато смъртните случаи при трудовите злополуки не могат да бъдат прикрити.

В областта на осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд има влошаване на ситуацията през последната година. Загубите от увеличения брой трудови злополуки и заболяванията, свързани с тях, са за сметка на загубени работни дни, плащания за лечения, обезщетения и в крайна сметка загуба от добавена стойност за БВП.

Припомняме, че МОТ провъзгласи безопасните и здравословни условия на труд за основно човешко право за всеки работник, което предполага и решителни действия в посока постигане на нулева смъртност на работното място.

През 2022 г. ЕКП инициира кампания  "Да постигнем нулева смъртност на работното място до 2030 г.." Въпреки настояванията на КНСБ, нашата страна все още няма програма за постигане на поне средно европейски показатели по отношение на смъртните случаи на работното място.

По последните данни на EUROSTAT за 2021 г. България е на седмо място по смъртни случаи на работното място. На първо е Латвия, следвана от Литва, Малта, Франция, Румъния и Австрия.

През 2021 г. повече от 22,5% от всички фатални трудови злополуки в ЕС са станали в строителния сектор.

КНСБ апелира за актуализиране на нормативната уредба, регламентираща работата на институциите, отговорни за организацията, дейностите и контрола на осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд, предвид поставените цели в Стратегическа рамка на ЕС за здравословни и безопасни условия на труд за периода 2021 – 2027 г. и Националната програма по безопасност и здраве при работа 2022 – 2024 г.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...