Търговският баланс на Евросъюза в сектора на храните се е подобрил през юни

27.09.2023 | 10:45
по статията работи: econ.bg
След като търговията на Европейския съюз със селскостопански храни се възстанови през май, излишъкът по нея е продължил да се подобрява през юни, тъй като вносът е намалял, а износът леко се увеличил
Търговският баланс на Евросъюза в сектора на храните се е подобрил през юни
Снимка: под лиценза на creative commons

След като търговията на Европейския съюз със селскостопански храни се възстанови през май, излишъкът по нея е продължил да се подобрява през юни, тъй като вносът е намалял, а износът леко се увеличил. Това е довело до увеличение с 30 на сто на излишъка в международната търговия със селскостопански стоки на ЕС през юни спрямо май.

Търговският баланс на ЕС е достигнал 32,9 милиарда евро за периода от януари до юни 2023 г., което представлява 6,5 милиарда евро повече в сравнение със същия период на 2022 г., отчасти заради по-високите цени на основните изнасяни от ЕС селскостопански хранителни продукти, с изключение на зърнените култури. Това са основните констатации от най-новия месечен доклад за търговията с селскостопански храни, публикуван от Европейската комисия.

Износът на селскостопански храни от ЕС е възлизал на 19,6 милиарда евро през юни, докато кумулативният износ през първата половина на 2023 г. е със 7 процента по-висок от същия период на 2022 г., достигайки 115,3 милиарда евро.

ЕС е останал водещ износител на зърнени култури, особено за Субсахарска Африка и Азия. Обемите на изнесените зърнени култури между януари и юни 2023 г. са се увеличили с 2,6 милиона тона в сравнение с миналата година. Обемите на износа на растителни масла, маслодайни семена и протеинови култури също са останали високи през юни. Те са нараснали съответно с 38 и 21 процента през първата половина на 2023 г. Износът на зърнени заготовки (+1,4 милиарда евро или 14 на сто) и заготовки от плодове и зеленчуци (+1,1 милиарда евро или 23 на сто) се е увеличил по отношение на стойността, докато обемите са намалели.

Първите три дестинации за износ на селскостопански храни от ЕС през първите шест месеца на настоящата година са били Великобритания, САЩ и Китай.

Вносът на селскостопански храни в ЕС е намалял през юни до 13 милиарда евро, което е с 10 на сто под нивото от юни 2022 г. 

През първото полугодие на 2023 г. вносът на зърнени култури и захар се е увеличил както в стойност, така и в обем спрямо първото полугодие на 2022 г. Вносът на растителни масла, маслодайни и протеинови култури и маргарин обаче е намалял в стойност и обем.

Трите държави, явяващи се основни вносители на селскостопански храни в ЕС за периода януари - юни 2023 г., са били Бразилия и Великобритания, следвани от Украйна. Основните продукти, внасяни от Бразилия, са соеви зърна, соево брашно и кафе, а от Великобритания спиртни напитки, зърнени заготовки, млечни продукти и смесени хранителни продукти. От Украйна ЕС внася основно зърнени, маслодайни и протеинови култури и растителни масла.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...