Бразилската Raizen няма да изкупува суровини от земите на местни племена

14.06.2012 | 13:10
по статията работи: Александър Димитров
Активисти и бразилските власти определиха като "историческо" решението на дъщерната фирма на Shell
Бразилската Raizen няма да изкупува суровини от земите на местни племена
Снимка: Sxc.hu

 

Компанията Raizen, оперираща в сферата на биогоривата на територията на Бразилия, подписа историческо споразумение, в което обяви, че няма да купува захарна тръстика, която е отглеждана на територията на бразилските племена. Raizen доскоро изкупуваше част от суровините за направата на етанол от фермери, които незаконно развиваха дейността си на земята на племето гуарани в щата Мато Гросо до Сул.

Договорката бе приветствана и от бразилското правителство, и от местните жители и е следствие от месеци натиск от страна на бразилските власти.

В официално изявление компанията посочва, че споразумението е „показно за отдадеността на Raizen да комбинира устойчиво развитие с непокътнато благосъстояние на местните племенни общности“.

Неправителствената организация Survival International също изрази радост от решението на корпорацията и го определи като „историческо“. Същевременно обаче активистите предупредиха, че бъдещето на местните жители все още е застрашено от незаконното сечене на дървета и незаконната фермерска дейност на племенната територия.

Raizen е основана през 2010 година и е смесено предприятие, плод на съвместната дейност на Shell и бразилската компания за производство на етанол Cosan. По данните на Raizen производството възлиза на 2,2 милиарда литра етанол годишно за износ или обслужване на бразилския пазар, където биогоривата са изключително популярни.

Споразумението ще влезе в сила от месец ноември, а земите, които ще обхваща, са тези, обявени от бразилското министерство на правосъдието като принадлежащи на местните племена.

Гуараните са най-голямото племе в Бразилия, като неговите близо 46 000 индианци обитават територии на седем щата. Допълнителни популации от гуараните живеят на територията на Парагвай, Боливия и Аржентина.

По думите на активисти, фермерите в Мато Гросо де Сул често използват насилие и заплахи, за да изгонят местните от териториите им, след което обработват завзетата незаконно земя. Местните власти рядко действат ефективно и така това се очертава като изключително важен проблем за гуараните. Споразумението на Raizen ще омекоти поне малко тази тенденция.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 26.03   1812 г. – Земетресение разрушава Каракас, Венецуела. 1828 г. – Австрийският композитор Франц Шуберт изнася единствения си публичен концерт. 1841 г. –...