Компютрите на бъдещето ще бъдат енергонезависими

01.11.2016 | 16:00
по статията работи: econ.bg
Езикът за програмиране Chain използва нов механизъм за съхранение на данните, който пести енергия и изчислителни ресурси
Компютрите на бъдещето ще бъдат енергонезависими
Снимка: под лиценза на creative commons

Бъдещите компютри ще остават работоспособни и при внезапно спиране на тока, благодарение на разработка на учени от университета Карнеги Мелън в Пенсилвания. Те са създали език за програмиране и системи, готови винаги за постоянни и неочаквани спирания на електрозахранването, пише TechNews.bg.

Езикът Chain ще се ползва за писане на програми за компютри, които не се включват в електрическата мрежа. Тези устройства получават енергия непосредствено от окръжаващата среда.

Според разработчиците, бъдещето принадлежи именно на подобни устройства, но следва да се отчита спецификата на енергията от околната среда – тя не винаги е достъпна. Ето защо системите без щепсел трябва да се научат да понасят безпроблемно внезапните прекъсвания на захранването.

За същите компютри мечтаят и създателите на космически апарати, тъй като тази техника зависи от слънчевата енергия, която не винаги е достъпна.

Езиците за програмиране преди появата на Chain не отчитат възможността за прекъсване на захранването на компютъра. Някои програми и операционни системи предвиждат сривове, но всички те работят на един и същи принцип – самосъхраняват се през определени интервали от време.

Такива системи сами по себе си са големи консуматори на енергия. Периодичният бекъп на данните не е решение за системите на космически сонди, които трябва да издържат до следващото завъртане на панелите към Слънцето. Но написаните на езика Chain програми ще предпазят космическите апарати от загуба на данни, когато слънчевите панели се окажат за дълго време в сянка.

Chain има иновативен механизъм за съхранение на данни. При него всички процеси се разделят на малки задачи и статутът на всяка задача – завършена или не – се съхранява, както и резултатите от изпълнението, които се предават на следващите задачи. Те проверяват статута на предишната задача и ако тя е завършена, нейните данни се използват за решаване на новата задача.

Ако захранването отпадне, при възстановяване програмата възобновява своята работа от последната задача, която проверява статута на предишната, преди да пристъпи към действие. Разработчиците твърдят, че подобен метод позволява икономия на електроенергия и изчислителни ресурси, като в същото време е неуязвим към сривовете в захранването.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 27.03   196 г. пр.н.е. – Птолемей V се възкачва на трона на Египет. 1309 г. – Папа Климент V отлъчва Венеция и цялото ѝ население. 1329 г. – В Агро Доминико...