Страните от ЕС се договориха за 32% дял на "зелената" енергия до 2030 г.

14.06.2018 | 14:40
по статията работи: econ.bg
По данни на Националния статистически институт към 2016 г. делът на ВЕИ сектора в българската енергетика е бил малко под 19%
Страните от ЕС се договориха за 32% дял на "зелената" енергия до 2030 г.
Снимка: БГНЕС

Страните от Европейския съюз се договориха да увеличат в следващите 12 години дела на възобновяемите енергийни източници до 32% - с 5 процентни пункта повече от първоначалното предложение, но под нивата, за които настояваха някои правителства и Европейският парламент.

По данни на Националния статистически институт към 2016 г. делът на ВЕИ сектора в българската енергетика е бил малко под 19%.

Това е окончателно договореният вариант на закона на ЕС, в който се премахват и някои пречки пред малките производители на възобновяема енергия. Параметрите са задължителни за реализиране.

Текстът предвижда също до 2030 г. напълно да спре в ЕС употребата на палмово масло - едно от основните пера на вноса от Югоизточна Азия.

Приетите мерки имат за цел да помогнат на Европейския съюз да постигне ком 2030 г. целта си да намали изхвърляните от човешка дейност парникови газове с поне 40% под нивото от 1990 г. Това е ангажиментът, поет от 28-те страни членки след Парижкото споразумение за климата, опитващо да намали глобалното затопляне до не повече от 2 градуса.

"Това е трудно извоювана победа в усилията ни да отключим потенциала на прехода на европа към чиста енергия", написа в "Туитър" еврокомисарят по климатичните въпроси Мигел Ариас Канете.

Първоначалното предолжение на европейската комисия бе за 27% дял като компромис, подкрепен и от страните членки. На срещата на енергийните министри в понеделник част от тях са настоявали за по-амбициозен показател, но той е бил отхвърлен от германския им колега Петер Алтмайер като непостижимо.

Много правителства говорят за климатични политики и преминаване към добив от възобновяеми източници, но не бързат да се разделят със замърсяващите елементи от енергетиката си, тъй като тя продължава в значителна степен да е зависима от въглищни и газови централи.

Въпреки това има включен компромис - през 2023 г. целите на ЕС ще бъдат прегледани отново с възможност да бъдат завишени. До 2020 г. целта на ЕС е за 20% дял на ВЕИ и "Ройтерс" цитира анализатори, според които доста по-високи показатели могат да се постигнат без увеличаване на разходите, тъй като стойността на инсталациите и себестойността на производството на "зелена" енергия бързо намаляват.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 08.04   217 г. – Римският император Каракала е убит от преторианския префект Макрин, който го наследява на трона. 1195 г. – Византийският император Исак II Ангел е...