Бактерии ще се използват за изграждане на твърди дискове

07.05.2012 | 17:19
по статията работи: Елица Елефтерова
При поглъщането на желязото микробите създават миниатюрни магнити вътре в себе си
Бактерии ще се използват за изграждане на твърди дискове
Снимка: Sxc.hu

Произвеждаща магнити бактерия може да се използва за изграждането на биологични компютри в бъдеще, съобщават изследователи. Екип от университета в Лийдс, Великобритания, и Токийския университет по земеделие и технологи са използвали микроби, които ядат желязо.

При поглъщането на желязото микробите създават миниатюрни магнити вътре в себе си, подобни на тези в твърдите дискове на всяко обикновено PC (персонален компютър).

Тъй като технологиите напредват и компютърните компоненти стават все по-малки, производството на електроника за нанотехнологиите става все по-трудно. По тази причина изследователите се обръщат към природата и включват микробите в изследванията си. Наблюденията на учените може да доведат до много по-бързото създаване на твърди дискове, коментират учените.

Магнитните бактерии

В настоящото изследване учените използват бактерията Magnetospirilllum magneticum. Тези естествени магнитни микроорганизми обикновено живеят във водна среда, например изкуствени езера и езера под повърхността, където кислородът е оскъден.

Те плуват само нагоре и надолу, следвайки магнитните силови линии на Земята и се групират в магнитното поле, подобно на иглите на компас, в търсене на предпочитаните концентрации на кислород.

Когато бактериите поглъщат желязо, протеините вътре в телата им си взаимодействат с него и произвеждат миниатюрни кристали на минерала магнетит - най-магнитният минерал на Земята.

След като изучили начина, по който микробите събират, оформят и позиционират тези наномагнити вътре в себе си, учените са копирали метода и са го приложили извън бактериите, като по този начин ефективно са засилили "порастването" на магнитите, които биха могли в бъдеще да се използват за изграждане на твърди дискове.

"Бързо достигнахме границите на традиционното електронно производство, тъй като компютърните компоненти стават все по-малки", коментира водещият изследовател д-р Сара Станиланд от университета в Лийдс. "Машините, които традиционно използваме за изграждането им, са твърде тромави и с малки мащаби”, допълва тя.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...