Да съхраниш информацията милиони години

27.09.2012 | 15:00
по статията работи: Георги Георгиев
Hitachi работи върху паметов носител от кварцово стъкло
Да съхраниш информацията милиони години
Снимка: Sxc.hu

Японският технологичен гигант Hitachi създаде компютърна памет, която според създателите може да издържи поне няколкостотин милиона години. Компанията представи метод за съхранение на дигитална информация върху пластинки от кварцово стъкло. Те издържат на изключително високи температури и враждебни условия, без да се увредят, информира АФП.

„Обемът от данни, който се създава всеки ден, расте все повече и повече, но по отношение на запазването на информацията за бъдещите поколения не сме внесли подобрения от временната, когато тя е била записвана върху камъни“, коментира Казуоши Тори, един от създателите на новата технология.

„Възможността за загуба на информация може би дори се е увеличила“, добавя експертът. Той отбелязва че жизненият цикъл на сегашните носителите на дигитална информация – CD-та и харддискове, е ограничен до няколко десетилетия или максимум век. По същото време бързото развитие на технологиите води до чести смени на хардуера за четене на информация, а оттам и до трудности при възстановяването на данните.

Новата технология съхранява данните в двоична форма благодарение на точки върху тънък лист кварцово стъкло, който впоследствие може да бъде прочетен от обикновен оптичен микроскоп и анализиран от компютър. Самото четене на информацията е достъпно чрез елементарно програмиране, така че информацията да бъде разчетена от който и да е компютър, без значение от нивото на достигната технология.

Прототипът на уникалната памет е квадрат с дължина на страната от два сантиметра и дебелина на плочката от два милиметра. Направен е от високо устойчив кварц, който се използва за направата на лабораторни съдове и други инструменти.

Чипът е устойчив към много от активните химикали (включително и вода) и не се поврежда при излагането на високи нива на радиация. Той може да бъде изложен директно на температури до 1000 градуса по Целзий за поне два часа, без да бъде увреден. Това го прави устойчив на естествени природни бедствия като пожари и цунами.

„Вярваме, че данните (в чипа) ще оцелеят до момента, в който стъклото не бъде счупено“, коментира ръководителят на проекта Такао Уатанабе.

Към момента прототипът разполага с четири слоя точки, които могат да съхраняват до 40 мегабайта на квадратен инч. Това приблизително е информационната плътност и на музикално CD. Според изследователите добавянето на още паметови слоеве не би представлявало технически проблем.

От Hitachi все още не са решили кога да използват чипа на практика, но изследователите са на мнение, че първоначално той може да се използва за съхранение на важна информация от страна на правителствени агенции, музеи и религиозни организации.

Тази статия ви хареса? Станете фен на страницата на Еcon.bg във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 17.04   1355 г. – Във Венеция за заговор против местната аристокрация е екзекутиран Марино Фалиеро. 1397 г. – За първи път Джефри Чосър разказва своите Кентърбърийски...