Европейските компании планират ускорено въвеждане на изкуствен интелект технологии

14.05.2018 | 14:40
по статията работи: econ.bg
От гледна точка на индустриите, производствените компании очакват най-големи ползи чрез елиминиране на човешката грешка (60%), минимизиране на човешкия фактор (51%) и елиминиране на ръчни процеси (43%)
Европейските компании планират ускорено въвеждане на изкуствен интелект технологии
Снимка: БГНЕС

Почти половината от компаниите в проучване на технологичния гигант Fujitsu сред европейски фирми, вече имат проект по въвеждане на изкуствен интелект (AI), а до две години, 70% от компаниите ще са въвели AI технология във вече използваните от тях приложения. Това показва проучване на Fujitsu за степента на въвеждане и ползите от AI в бизнеса в Европа.

Проучването бе проведено съвместно с консултантската компания Pierre Audoin Consultants сред висш бизнес и ИТ мениджмънт на 240 европейски компании от автомобилна индустрия, индустриално производство и търговия на дребно.

80% от бизнесът очаква големи ползи от автоматизирането на процеси и елиминирането на човешкия фактор, 73% смятат, че това ще доведе до по-бързо реализиране на бизнес процеси, а 72% очакват повече и по-добри препоръки от AI за дейности в областта на прогнозите, като изпреварваща поддръжка и идеи за нови продукти и услуги.

Д-р Дейвид Снелинг, Fujitsu Distinguished Engineer и директор на програмата за изкуствен интелект, EMEIA, казва: "По всичко личи, че въвеждането на AI в момента е движено от функционалните нужди на организацията и има ясно разбиране за ползите от технологията. Но поред нас, липсата на стратегически поглед върху въвеждането на AI изисква още по-голямото въвличане в процеса на мениджмънт от най-високо ниво. Във Fujitsu вярваме, че в момента има твърде голям фокус върху оптимизацията, като резултат от желанието да докажем, че AI води до по-добри бизнес резултати. Но избягвайки стратегическия подход, компаниите пропускат възможността за радикални приложения, които драстично подобряват преживяването на клиента и могат да създадат нови бизнес възможности, за да може да отключим потенциала на тази трансформираща технология."

Повечето участници в проучването са съгласни за ползите от AI за придобиване на по-дълбоко разбиране на клиентите за целите на маркетинг и продажби, откриването и предотвратяването на опити за измами във областта на финанси и счетоводство, автоматизирането на веригата на доставки, планиране и изпълняване на поръчки, по-добри резултати при киберсигурност в областта на IT и подобрени предвиждащи поддръжки в производството.

От гледна точка на индустриите, производствените компании очакват най-големи ползи чрез елиминиране на човешката грешка (60%), минимизиране на човешкия фактор (51%) и елиминиране на ръчни процеси (43%). В сектора на услугите, търговията и транспорта компаниите са по-напреднали в създаването на AI стратегия - 15% от тях имат такава.

75% от производствените компании смятат, че най-големият потенциал на AI е в предвиждащата поддръжка на оборудване. Според доклада, това се дължи на целите за осигуряване на непрекъснати производствени процеси чрез използване на предвиждащи алгоритми основани на данни от производствените машини. Друг важен принос на AI за 70% от участниците е възможността за по-голяма гъвкавост при производствените процеси на нови продукти, а за 60% от отговорилите в проучването - подобряване ефикасността на производство чрез автоматизация.

Проучването разкри, че водещи при въвеждането на изкуствен интелект технологии са скандинавските страни и UK като сравнително по-бавно прилагане на технологиите се отличават Германия, Австрия и Швейцария.

То идентифицира и причини за все още предпазливото въвеждане на изкуствен интелект, като основно това е липсата на стратегически фокус по отношение на AI проектите. В резултат, независимо от недвусмислените ползи от AI на функционално ниво, само една от четири компании в проучването гледат на AI като стратегически важно и само 11% имат изградена AI стратегия.

Освен юридически или регулаторни причини, 61% от бизнесът споделя, че основен фактор ограничаващи въвеждането на AI е и липсата на AI в самите технологични решения, а за 52% това са вътрешните процеси и културата в организацията. В заключение, специалистите отбелязват, че огромният потенциал на изкуствения интелект (AI) не е достигнат от компаниите в Европа поради липса на стратегически фокус като в резултат от това организациите рискуват да пропуснат възможността да използват AI за трансформация на своя бизнес.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 21.03   1191 г. – Целестин III става римски папа. 1201 г. – Българо-византийски войни: Започва Обсадата на Варна. 1590 г. – Персийско-османска война...