Намериха лек за опасен щам на маларията

28.12.2012 | 09:25
по статията работи: Елица Елефтерова
Учени от Еврейския университет в Йерусалим са проправили път за развитието на нови подходи за лечение на тази смъртоносна инфекция
Намериха лек за опасен щам на маларията
Снимка: Thinkstock/Guliver

Повече от един милион души умират всяка година от малария, причинена от различни щамове на паразита Plasmodium, предаван от комарите Anopheles. Медицинският свят все още търси ефективна ваксина срещу смъртоносния паразит, който засяга предимно бременните жени и деца на възраст до пет години, съобщава израелският сайт за иновации nocamels.com.

Разбирайки как най-опасния щам се отклонява от зоркото око на имунната система, учените от Еврейския университет в Йерусалим са проправили път за развитието на нови подходи за лечение на тази смъртоносна инфекция.

При влизане в кръвния поток, паразитът Plasmodium се възпроизвежда в червените кръвни клетки и превозва собствените си протеини до повърхността им. Тези клетки стават лепкави и се придържат към стените на кръвоносните съдове, като по този начин блокират потока на кръвта и водят до увреждане на човешкото тяло. Имунната система обикновено идентифицира тези протеини като чужди и създава антитела за борба срещу тях.

Най-смъртоносният от петте щама е Plasmodium falciparum, който води до над 90% от смъртните случаи, свързани с малария. Този щам мами имунната система, като разкрива само един протеин, кодиран в един от шейсетте гени, с които разполага.

Докато имунната система е заета с борбата срещу един протеин, паразитът преминава в друг протеин и не се разпознава от имунната система като чужд. По този начин избягва реакцията на антителата и възобновява инфекцията.

В изследване, проведено в Катедрата по микробиология и молекулярна генетика в Института за медицински изследвания в Израел и Канада, както и в медицинския център за изследване на инфекциозни и тропически болести в Еврейския университет, д-р Рон Джиковски и неговият студент Инбар Авраам разкриват за първи път генетичния механизъм, който позволява паразитът селективно да изразява един протеин, докато крие другите протеини от имунната система.

Шанс за борба на имунната система

Чрез комбиниране на биоинформационни и генетични методи, изследователите са идентифицирали уникална ДНК последователност в гена, който кодира тези повърхностни протеини. Те показват, че способността на паразита да проявява само един ген, докато крие другите 59 зависи от тази последователност. Изследвания показват, че чрез намеса в тази ДНК последователност би било възможно да се предотврати смъртоносният щам на паразита от прикриването му на най-на разрушителните гени от имунната система.

Д-р Джиковски коментира: "Тези резултати са голям пробив в разбирането на способността на паразита да предизвива щети. Това разбиране може да доведе до стратегии за нарушаване на тази способност и даване на възможност на имунната система да изчисти инфекцията и да преодолее болестта. Тези умни паразити знаят как да мимикрират, за да избегнат имунната атака, но нашето откритие може да доведе до нови похвати, които да прекратят тази опасна игра".

Изследването е публикувано преди седмица в Бюлетина на Националната академия на науките. Изследването е финансирано от израелската академия на науките, която подкрепя изявени студенти за научните им изследвания.

Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 30.04   311 г. – Римският император Галерий издава едикт, според който християните са законно признати в Римската империя. 1671 г. – Петър Зрински и Фран Кръсто...