Тютюнът - перфектен биоизточник на отопление през зимата

21.11.2012 | 13:07
по статията работи: Теодора Пенева
Проект може да спести на 9 хил. български семейства закупуването на дърва за огрев
Тютюнът - перфектен биоизточник на отопление през зимата

Освен вече познатото ни приложение, тютюнът като култура притежава и някои неочаквани полезни функции, ни информират експертите. Според директора на Института по тютюна и тютюневите изделия доц. Христо Бозуков той има голям биопотенциал и можем да го използваме като източник на евтина енергия и храна за животните. Това информираха от Селскостопанската академия.

По думите на инж. Бозуков при обработка не използваме целия потенциал на тютюна. След като се прибере листната маса, от която се произвеждат тютюневите изделия, се разхищава останалата част от растението – като стебла, филизи и семена. Вместо това те могат да се използват като енергиен източник.

От стеблата на тютюна например могат да се приготвят екобрикети, които са много търсени на световния пазар, обяснява експертът. За това е необходима елементарна обработка, а полученият продукт може да се използва за отопление през зимата.

Един от световните тютюневи концерни е готов да предостави на Института безплатно машина за производство на екобрикети. Доц. Бозуков съобщава, че ако проектът е успешен, схемата може да действа във всички тютюнопроизводителни райони в страната.

В момента от културата се добива близо 120 хиляди тона биомаса. От тях стеблата, от които може да се произвежда алтернативното гориво, са около 85-90 хиляди тона, което ще спести изсичането на голямо количество от горите за отопление.

През зимния сезон на едно домакинство са нужни средно 10 кубика дърва за огрев. На практика това означава, че при наличието на 90 хил. тона биомаса 9 хил. семейства ще могат да ползват за огрев алтернативния метод за отопление с брикети от тютюневи стъбла.

Друг много ценен, но неизползваем засега енергиен източник са семената на тютюна. Те съдържат 30-35 % мазнини, което ги прави отличен източник за биодизел. Ежегодно при тютюнопроизводството се добива голямо количество семена, които също не се оползотворяват.

След като мазнините бъдат извлечени от семената, останалата биомаса, т.нар. шрот, може да се гранулира, обяснява още директорът на Института по тютюна. Високото ѝ белтъчно съдържание я прави много добра храна за животните.

От другите зелени части - листа, филизи и др. се добива биоетанол, приготвят се препарати за растителна защита, ползват се в производство на лимонена и ябълчена киселина. Те намират приложение в медицината и хранителната промишленост, както и в парфюмерията и козметиката.

Освен хранителните вещества, тютюневите листа съдържат познатия алкалоид никотин. След разграждането на листата в почвата той действа като естествен пестицид. Оползотворяването на цялата биомаса на тютюна ще осигури от една страна допълнителен доход на производителите, а от друга ще подпомогне националната икономика, каза още доц. Бозуков.

Оцени статията:
5.00/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...