Как да не губим любопитството си: 5 стъпки

04.02.2013
по статията работи: Александър Димитров
Креативност, постоянство и повече практика, наред с теорията, са част от нужния ви "арсенал"
Как да не губим любопитството си: 5 стъпки

Искате да се научите на нещо... но се притеснявате, че може и да не е толкова вълнуващо, че да ви задържи интереса? Или пък изпитвате непреодолимо влечение да знаете детайли дори за най-дребните неща?

Въобще, идеята е – просто искате да сте постоянно задълбани в нещо, да изследвате нови и нови информационни полета, да не сте в застой. Wikihow дава няколко кратки съвета как да максимизирате успеха си в този ентусиазъм.

Съвсем естествено – открийте какво точно ви е интересно и ви вълнува

Може да са телевизионни сериали, компютърни игри, музика, театър, филми, енциклопедии. Може да е пътуване, или пък готвене, или различни спортове като футбол, фигурно пързаляне, плуване... В момента, в който намерите пасващото за вас нещо, разгърнете интереса си и се доберете до всичко, което може да намерите по темата. Така ще добиете по-пространствена идея за вашите интереси, а покрай тях може да се сдобиете и с нови.

Не го приемайте като строго задължение, а като любопитна игра

Ако започнете да приемате нещо прекомерно насериозно и като неизменно задължение, съвсем логично интересът ви ще увехне. Заиграйте се, превръщайки постепенно това в полезен и приятен за вас навик. Мислете как да се нахъсате, но без да го утежнявате като ангажимент, вкарайте въображението си. Например:

  • Изберете две съвсем различни теми като например... сладоледът и скейтбордингът. Проверете с колко клика ще стигнете от едното до другото в Wikipedia.
  • Научавайте по една нова дума на ден или на седмица, и узнайте всичко за нея.
  • Интересни статии като най-мръсните работи на света, най-рисковите професии, най-изтощаващите такива и подобни ще ви задържат интереса. Ако това е в сферата на вашите предпочитания, естествено.

Бъдете активни, не залагайте само на теорията

Или с други думи – практика, практика, практика. Някои неща са по-лесни за научаване от книгите или компютъра, но не е лошо да се постараете и да ги осъществите в реалния живот с ваши лични действия. Вземете готварска книга и започнете да отписвате една по една рецептите, които ви интересуват. Ще загубите време, но как иначе се очаква да развиете интереса си в тази сфера пълноценно? Вместо да гледате безброй снимки на дадено място и да изчитате статии за него, погледнете дали финансовото ви положение не ви позволява направо да го посетите. Досегът с реалната околна среда надминава в пъти повече цветните картинки и думи за нея.

Групи, групи, групи!

Ученето в колектив може да е изключително забавно. Отделно с помощта на технологиите не е никак трудно да намерите някоя и друга група от хора, която има същите като вашите интереси. Международни форуми за упражняване на някой и друг език, или пък форуми от вашата страна, с вашия език, на най-различни тематики – изборите са безброй.

Креативността е най-добрия приятел на любознателния

Статиите и книгите не са единственият начин да научите (почти) всичко за нещо. Ако се интересувате от история например, ходете и на музеи. Ако се интересувате от... шоколад, да речем, посетете някой път някоя шоколадова фабрика, това със сигурност ще е легендарно преживяване. Въобще, бъдете креативните, и измисляйте най-различни начини, по които да утолите жаждата за информация. Както бе споменато и преди – в текущия свят с купища информация и възможности, това далеч не е сложно!


Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
4.50/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 14.03   1492 г. – Испанската кралица Изабела заповядва да бъдат експулсирани 150 000 евреи, в случай че не приемат християнството. 1697 г. – Последният свободен град...