Кристалина Георгиева: Очаква се плавно увеличение на лихвите

23.04.2018 | 10:00
по статията работи: econ.bg
България е готова за еврозоната, заяви в специална видеоконферентна връзка от Вашингтон с България главният изпълнителен директор на Световната банка
Кристалина Георгиева: Очаква се плавно увеличение на лихвите
Снимка: БГНЕС

Плавното нарастване на лихвите е неизбежно до 1-2%". Това прогнозира в специална видеоконферентна връзка от Вашингтон с България главният изпълнителен директор на Световната банка Кристалина Георгиева, цитирана от БНТ. Според нея България има голям шанс да влезе в еврозоната, но трябва да поработи по подобряване на условията за бизнес у нас и да справи с бедността.

"Един от основните проблеми, пред световната и българската икономика в момента е задлъжнялостта. Затова дори лекото покачване на лихвените проценти в глобален аспект, може да доведе до сериозни проблеми. За 10 години при ниски лихвени проценти много страни, много компании се нагълтаха с дълг дори малки повишения на лихвения процент могат да създадат големи проблеми", коментира тя.

Георгиева подчерта, че България, от гледна точка на прогнозите за растежи и стабилността на икономиката, изглежда много добре."Това не означава, че трябва да се успокоим и да не предприемаме никакви реформи, ние си знаем проблемите", добави Георгиева. 

В еврозоната гледат много позитивно на евентуалното кандидатстване на България за механизма, предхождащ валутния съюз, разказа Кристалина Георгиева.

"Притесненията за това, че България може да стане втора Гърция са несериозни, защото ние имаме от времето на кризата през 90-те години, когато нашата финансова система се срина, ние имаме една тема, която всички политически партии досега и съм убедена така ще бъде и в бъдеще са единни - и тя е макроикономическата стабилност.", уточни тя. 

Според Кристалина Георгиева в 9 от 10 страни по света се отбелязва растеж, като двигателят е инвестиции, производство, и търговия.

Положителните тенденции са налице, но в същото време има три големи риска пред световната икономика. На първо място - страх от търговска война, заради засилваща се опасност от протекционизъм. Задълбочаването на задлъжнялостта и най-вече на публичните дългове е втората област, която буди тревога.

"Държавните дългове растат с опасна скорост, в момента има огромен дълг в размер на 164 трилиона натрупан дълг, което е два пъти повече от брутния продукт на световната икономика включително", заяви Георгиева.

Третият риск е свързан с липсата на структурни реформи в различните държави понастоящем.

"Изглежда в международен план пак ще си ремонтираме покрива, когато вали, а не когато световната икономиката е в добро състояние", добавя бившият български еврокомисар.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 15.04   1715 г. – В Южна Каролина индианците убиват 90 английски заселници, което става повод за започване на войната между англичаните и индианците. 1795 г. – Литва е...