Евродирективата за минимална заплата - 60% от средната влиза в сила рез ноември

22.02.2024 | 16:30
по статията работи: econ.bg
Делът на служителите, които получават минимална работна заплата, е по-висок от 10% в редица страни в Европа. Според нова директива на ЕС трябва да се определи международно ниво като 60% от средната брутна заплата за минимална заплата

Евродирективата за минимална заплата - 60% от средната влиза в сила рез ноември
Снимка: под лиценза на creative commons

Делът на служителите, които получават минимална работна заплата, е по-висок от 10% в редица страни в Европа. Според нова директива на ЕС трябва да се определи международно ниво като 60% от средната брутна заплата за минимална заплата.

Достойният стандарт на живот е от решаващо значение в едно общество. Ключова роля за постигането на достоен стандарт на живот е да се гарантира, че минималните заплати в различните страни членки са адекватни.

Новата директива на ЕС за минималните заплати трябва да влезе в сила до 15 ноември тази година, пише Euronews. Все още в пет държави от ЕС няма минимална заплата.

Двадесет и две от 27-те държави-членки на ЕС имат национална минимална заплата. Дания, Италия, Австрия, Финландия и Швеция обаче са изключение от това правило. Кипър въведе такава в началото на миналата година.

Сред други 10 страни - кандидатки и потенциални кандидатки осем имат национална минимална заплата. Черна гора, Молдова, Северна Македония, Грузия, Албания, Сърбия, Турция и Украйна имат такъв. В Босна и Херцеговина и Косово пък нямат.

Страните от Европейската асоциация за свободна търговия (ЕАСТ) Норвегия, Швейцария и Исландия нямат национална минимална заплата.

Минималните заплати за страните от ЕС се различават значително, като брутните месечни минимални заплати в момента варират от 477 евро в България до 2 571 евро на месец в Люксембург.

Минималната работна заплата е под 1000 евро в 14 от 22-те държави-членки, където има национална минимална заплата.

България е на последно място по този показател ЕС. По-ниска е само минималната заплата в кандидат членката Албания, където е 385 евро, а в Северна Македония е 360 евро.

Минималната заплата е над 2000 евро в Люксембург, Ирландия, Холандия и Германия, докато цифрата за Франция е 1767 евро и 1323 евро за Испания.

Цифрите започват от 360 евро в Северна Македония до 613 евро в Турция сред страните кандидатки и потенциални кандидатки. България има по-ниска минимална заплата от Турция (613 евро), Сърбия (544 евро) и Черна гора (532 евро), които са сред страните кандидатки.

Делът на служителите, получаващи минимална заплата, значително се различава в различните европейски държави. Минималната заплата е важна в някои страни, където има повече хора с по-ниски доходи, отколкото в други страни. 

През 2022 г. минималните заплати представляват по-малко от 50% от средните заплати в 10 държави от ЕС според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Сред тях са Испания, Унгария, Ирландия, Хърватия, Литва, Холандия, Чехия, Естония, Белгия и Латвия.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...