Африканската чума пак плъзна по дивите прасета за ужас на авджиите

04.12.2020 | 16:50
по статията работи: econ.bg
Агенцията апелира към ловците за повишено внимание при вземане на проби за Трихинелоза и напомня, че е количеството на материала и правилното му съхранение и транспортиране са от ключово значение за изпитването им
Африканската чума пак плъзна по дивите прасета за ужас на авджиите
Снимка: под лиценза на creative commons

Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) установи 31 положителни проби за Африканска чума по свинете (АЧС) при диви прасета в периода 01- 30.11.2020 г. В системата на БАБХ за контрол и изследване - Модул "Лов”, са въведени общо 3 479 проби за изпитване за вируса. Положителни случаи са констатирани в областите: Ямбол – 19 случая; Хасково – 4; Видин – 3; Габрово – 2; Бургас, София-град и Стара Загора – по 1 случай.

Пробите за наличие на вируса на АЧС се изследват в лабораториите при Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт (НДНИВМИ) - НРЛ "Класическа и Африканска чума по свинете и Каприпоксвируси”, ИРЛ Стара Загора и ИРЛ Велико Търново. Месото от дивите свине задължително се изследва и за Трихинелоза. През месец ноември са констатирани 25 положителни проби от въведените 2 380. 61 проби са негодни за изследване, за което подателите им са уведомени чрез Модула.

Агенцията апелира към ловците за повишено внимание при вземане на проби за Трихинелоза и напомня, че е количеството на материала и правилното му съхранение и транспортиране са от ключово значение за изпитването им. БАБХ създаде и въведе в експлоатация Модул "Лов" в работата на всички лаборатории, извършващи изпитвания за наличието на АЧС. Данните за пробите се въвеждат от ловците в Модул "Лов" в електронен формат през мобилно устройство, вместо на хартия. Всяка проба е обозначена с баркод, чрез който тя се идентифицира при постъпване в лабораторията.

След изпитването резултатът се въвежда отново в електронната система, като по този начин подателят може веднага да получи информация за него, чрез своето мобилно устройство. Резултатът може да бъде проверен също и на сайта на Агенцията по храните. Допълнително бе създадена възможност при недостатъчно количество материал за изпитване или негодна проба лабораторията да го отрази в Модула и подалият пробата да получи автоматично съобщение за това. Модул "Лов” е създаден, за да подпомогне и облекчи работата при вземането, изпращането и изпитването на проби от диви свине за заболяванията Трихинелоза и Африканска чума по свинете.

Използването на приложението предотвратява и често допускани грешки, дължащи се на неправилно или неточно попълнена на хартия информация. С въвеждането на Модула се улеснява и ускорява процесът на предаване и обработване на пробата, както и на получаване обратно на резултатите от изследванията.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 17.04   1355 г. – Във Венеция за заговор против местната аристокрация е екзекутиран Марино Фалиеро. 1397 г. – За първи път Джефри Чосър разказва своите Кентърбърийски...