Необитаемите жилища пречат за обновяването на сградите

23.10.2023 | 10:00
по статията работи: econ.bg
Специфичните проблеми на България и пречки пред ускоряването на процеса по обновяване на жилищния фонд са фрагментираната собственост, големият процент на необитаеми жилища, лошата поддръжка и ниските доходи
Необитаемите жилища пречат за обновяването на сградите
Снимка: под лиценза на creative commons

Обновяването на сградите и темповете, с които да върви процесът, изправя не само България, но и всички страни членки на ЕС пред големи предизвикателства. И макар да има общи проблеми, страната ни има много национални особености, които налагат конкретно и различни подходи и решения, смята Ивайло Алексиев, изпълнителен директор на Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР).

Той беше сред участниците в конференцията "Националния ден на обновяването".

"Специфичните проблеми на България и пречки пред ускоряването на процеса по обновяване на жилищния фонд са фрагментираната собственост, големият процент на необитаеми жилища (като в някои населени места в страната процентът достига 40 на сто), лошото поддържане на сградите през годините, ниските доходи на обитатели в многофамилни сгради", изброи Ивайло Алексиев.

Според него ключово оттук насетне ще бъде администрирането на процеса по обновяване на жилищните сгради.

"От критично значение ще бъде тестването и развитието на надеждни услуги на едно гише", поясни Алексиев.

"За обновяването на сградния фонд у нас се говори отдавна, но почти нищо не е направено. За да стане това възможно е нужен мащаб, който не може да бъде осигурен при сега съществуващото 100 процента безвъзмездно финансиране", обяви Ангелина Бонева, заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството.

По думите на Бонева има обективни пречки пред разгръщането на мащаба и той се вижда в подадените повече от 3000 проектни предложения за обновяване по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) на стойност от над 4 милиарда лева, при заделен ресурс от 1 милиард.  

"Подобни темпове не са достатъчни да изпълним целите по НПВУ, нито тези, които сме си поставили като държава в дългосрочната стратегия. Те не отговарят и на целите, които идват със следващата вълна на изменение на европейските директиви и изискванията на пакета "Готови за 55", обясни представителят на МРРБ.

Ангелина Бонева увери, че промяната на модела за цялостно поемане на разходите по проекти за жилищно и сградно обновяване, не означава цялостно изтегляне на публичните средства в този процес.

"Безвъзмездното финансиране ще остане част от подкрепата, каза още зам.-министър Бонева.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 15.05   1514 г. – Фернандо Магелан официално е освободен от служба при португалския крал. 1525 г. – Приключва Селската война – народно въстание, избухнало в...