Правилата за интервенции в лозаро-винарския сектор са готови

21.09.2023 | 16:05
по статията работи: econ.bg
Първият прием ще се проведе в периода от 16 октомври до 15 ноември 2023 г. по интервенция „Преструктуриране и конверсия на лозя“. Бюджетът, определен в наредбата за този прием, е в размер на 21 322 171 лева
Правилата за интервенции в лозаро-винарския сектор са готови
Снимка: под лиценза на creative commons

Утвърдени са правилата за прилагане на интервенциите в лозаро-винарския сектор, включени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г., съобщиха от Министерството на земеделието и храните.

Това става с новата Наредба № 14 от 11 септември, 2023 г., в която се регламентират условията и редът за предоставяне на финансова помощ по интервенциите за сектора. Документът е обнародван в “Държавен вестник” на 19 септември и влиза в сила на 15 октомври 2023 година.

Интервенциите, които България ще прилага през новия програмен период, са седем на брой и предвиждат подпомагане за преструктуриране и конверсия на лозя, за инвестиции в лозаро-винарския сектор, за събиране на реколтата на зелено, за застраховане на реколтата, за информиране в държавите членки, за популяризиране в трети държави и за инвестиции в екологични съоръжения.

Първият прием ще се проведе в периода от 16 октомври до 15 ноември 2023 г. по интервенция „Преструктуриране и конверсия на лозя“. Бюджетът, определен в наредбата за този прием, е в размер на 21 322 171 лева.

За финансова помощ могат да кандидатстват земеделски стопани, регистрирани по Наредба № 3 от 1999 година, които са физически или юридически лица, включително групи и организации на производители на винено грозде, вписани в лозарския регистър като производители с регистрирани лозарски стопанства по реда на Закона за виното и спиртните напитки.

Подаването на заявления ще бъде чрез Системата за електронни услуги на Държавен фонд „Земеделие“. Подпомагането по интервенцията е в размер на до 75% от одобрените разходи за преструктуриране и конверсия на лозята.

По интервенциите „Информиране в държавите членки“ и „Популяризиране в трети държави“ първият прием за новия програмен период ще се проведе от 1 до 15 декември 2023 година, а по „Инвестиции в лозаро-винарския сектор“ и „Инвестиции в екологични съоръжения“ – в периода от 15 януари – 15 февруари 2024 година.

За застраховане на реколтата гроздопроизводителите ще могат да подават заявления от 15 май до 15 юни 2024 година.

Интервенция „Събиране на реколтата на зелено“ е кризисна и прием по нея ще се осъществява само в годините, когато е констатиран дисбаланс на пазара на винено грозде.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 16.04   1071 г. – С превземането на Бари Италия се освобождава напълно от Византийска власт. 1346 г. – В Скопие Стефан Душан обявява създаването на Сръбско царство,...