САЩ смекчават исканията към Китай да за постигане на търговско споразумение

15.04.2019 | 15:00
по статията работи: econ.bg
Двете най-големи икономики в света вече се намират в деветмесечна търговска война, като администрацията на американския президент Доналд Тръмп въведе митнически тарифи върху вноса на китайски стоки на стойност 250 млрд. долара
САЩ смекчават исканията към Китай да за постигане на търговско споразумение
Снимка: БГНЕС

Преговарящите от САЩ са смекчили исканията си Китай да ограничи субсидиите в индустриалния сектор като условие за постигане на търговска сделка с оглед на силна съпротива от страна на Пекин, съобщава Ройтерс, цитирайки източници, запознати с течащите дискусии. Според агенцията това представлява отстъпление относно основната цел на САЩ при водените търговските преговори.

Двете най-големи икономики в света вече се намират в деветмесечна търговска война, като администрацията на американския президент Доналд Тръмп въведе митнически тарифи върху вноса на китайски стоки на стойност 250 млрд. долара с цел да принуди Пекин да прекрати редица политики, включително промишлените субсидии, за които Вашингтон твърди, че вредят на американските компании при тяхната конкуренция с китайските фирми. Китай отговори със собствени тарифи върху вноса на стоки от САЩ.

Въпросът за промишлените субсидии е доста деликатен, тъй като този вид субсидии е силно преплетен с индустриалната политика на китайското правителство. Пекин предоставя субсидии и данъчни облекчения на държавните фирми и на сектори, разглеждани като стратегически за дългосрочното развитие. Китайският президент Си Цзинпин засили ролята на държавата в някои части на икономиката.

В стремежа си обаче да се стигне до сключване на търговска сделка през следващия месец или малко по-късно, американските преговарящи изглежда се примириха с постигането на по-малко, отколкото биха искали по отношение на тези субсидии, и вместо това се насочиха в към други преговорни области, където смятат, че исканията на Вашингтон са по-постижими.

Сред тях са прекратяване на принудителните трансфери на технологии, подобряване на защитата на интелектуалната собственост и разширяване на достъпа до пазарите на Китай, съобщиха източниците на Ройтерс.

"Сделката, която се опитваме да постигнем със Си Цзинпин изглежда слаба, но каквато и сделка да постигнем, тя ще бъде по-добра от това, което имахме  досега, но това е политиката”, посочи един от източници на Ройтерс.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 18.03   37 г. – Римският сенат анулира завещанието на Тиберий и обявява Калигула за император. 731 г. – Започва понтификатът на папа Григорий III. 922 г. –...