Само в 3 от 65-те свинекомплекса е регистрирана африканска чума

29.07.2019 | 13:35
по статията работи: econ.bg
Определя се 20-километрова санитарна зона за всички свинекомплекси в България, съобщи министърът на земеделието Десислава Танева на брифинг в Министерския съвет
Само в 3 от 65-те свинекомплекса е регистрирана африканска чума
Снимка: под лиценза на creative commons

20-километрови санитарни зони ще бъдат създадени около всички индустриални свинекомплекси в България. В тази зона няма да се допуска отглеждането на свине тип “заден двор” без гарантирана биосигурност, и ще бъде засилен контролът за движение на животни. Това обяви земеделският министър Десислава Танева след приключилото заседание на Централната епизоотична комисия в Министерския съвет, предаде репортер на БГНЕС. Танева добави още, че броят на свинекомплексите е 65, като към днешна дата в три от тях вече е открито наличието на вируса. Министърът обяви още, че до няколко часа ще бъде обявено 22-ро огнище на заразата в ромската махала на Видин и 20 са случаите с дива свиня. Там е открита мъртва свиня.

„По отношение на кланиците. В България има 110 регистрирани кланици. В 67 от тях могат да се колят свине. Те ще могат да извършват дейността си само в присъствие на ветеринар и военна полиция в останалото време с цел да не се допуска клане на нерегламентирани свине“, добави още тя и подчерта, че тези мерки влизат незабавно в сила. На въпрос на журналист дали се разработва ваксина срещу чумата, Танева каза, че американска фармацевтична компания има права за разработването й, но към момента такава няма, и в сегашния момент такава ваксина се очаква най-много, тъй като към момента няма лечение на болестта.

На въпрос на БГНЕС дали има съпротива от страна на стопаните срещу умъртвяването на свине в индустриалната ферма в Голямо Враново, земеделският министър обясни, че ветеринарният лекар и собственика й е поискал да бъдат умъртвени само свинете в боксовете, където е открита болестта. „В момента се взимат проби от всички производствени халета. Такова искане не може да бъде удовлетворено“, подчерта тя.

Вицепремиерът Томислав Дончев призова българите да бъдат съпричастни и да съдействат на властите.

„Нито една мярка няма да е ефективна ако няма подкрепа от хората. Ние имаме проблем с адекватното съдействие от страна на гражданите, не само собствениците на прасета, кметове на населени места. Без адекватни мерки от тяхна страна трудно ще се справим. Най-ефективната превантивна мярка, особено в буферната зона прасетата, отглеждани в заден двор се заколват и месото се обработва термично. Съхраняване на месото във фризера може да замрази проблема с месеци“, алармира Дончев и призова месото да не се съхранява, за да не се допусне заразата отново да пламне в страната.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 18.04   1506 г. – Започва строителство на базиликата Свети Петър в съвременния и вид. 1599 г. – Испанският крал Филип III Испански се жени за австрийска ерцхерцогиня...