Турция иска държавен контрол на "Капитан Андреево" заради корупция

25.07.2022 | 12:55
по статията работи: econ.bg
За Турция е по-добре лабораторията за фитосанитарен контрол на ГКПП "Капитан Андреево" - "Капъкуле" да е държавна, а не частна. Това коментира в интервю за "24 часа" турският посланик в България Айлин Секизкьок
Турция иска държавен контрол на "Капитан Андреево" заради корупция
Снимка: БНР

За Турция е по-добре лабораторията за фитосанитарен контрол на ГКПП "Капитан Андреево" - "Капъкуле" да е държавна, а не частна. Това коментира в интервю за "24 часа" турският посланик в България Айлин Секизкьок.

"От десетилетия турските превозвачи, износители и компании се оплакват от работата на пункта - от дългото чакане, от случаите на корупция. Тези обстоятелства са известни в общественото пространство. Бихме се радвали, ако има осигурен български държавен контрол на този граничен пункт, за да бъдат предотвратени всякакви нерегламентирани дейности. Що се отнася до конкретни доказателства, българските власти сами трябва да ги осигурят, вътрешни разследвания могат да установят кой е свързан и отговорен за подкупите и случаите на корупция и всички останали нарушения на закона", коментира Секизкьок.

От 20 май Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) пое всички етапи от извършвания на границата с Турция фитосанитарен и ветеринарен контрол върху стоки, внос от трети страни, за сметка на частната фирма "Евролаб 2011". Тогава заместник-министърът на земеделието Иван Христанов съобщи, че е получавал заплахи, а му е предлаган и подкуп, заради което му бе назначена и охрана. По първоначални данни за десет години България е загубила около 1 милиард лева от това, че проверките са правени от частна фирма. На 10 юли БАБХ сезира прокуратурата и ГДБОП заради установените драстични нарушения при контрола на граничния пункт "Капитан Андреево", извършван в последните 10 години от частна форма.

Пред медията Секизкьок посочва, че в дните след промяната хаосът е стигнал такива размери, че времето за обработка от страна на българската граница на един камион е станал 170 часа. Това се наложи, тъй като Агенцията по храните се принуди да изпраща пробите до държавна лаборатория в София, тъй като подобно място не е било предвидено на самата граница от предишното ръководство на агенцията, свързвано с ГЕРБ.

"Вярвахме на българските власти, че ще възстановят контрола, а турските превозвачи и износители проявиха търпение в очакване да бъдат взети мерки. Изгубихме около месец. В тази насока искам да благодаря и да подчертая, че днес е достигнато много добро ниво на пропускливост на граничния пункт", добавя тя.

През миналата седмица Административният съд - София-град, oтмeни пpeдвapитeлнo изпълнeниe нa зaпoвeдтa нa Българската агeнция пo храните (БАБХ), с ĸoятo се изискваше фирмата "Eвpoлaб 2011" дa нaпycнe нeзaбaвнo нaeтитe пoмeщeния нa гpaничния пyнĸт "Kaпитaн Aндpeeвo", ползвани за лаборатория.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 29.04   1672 г. – Армията на Луи XIV напада Холандия. 1770 г. – Джеймс Кук акостира край днешния Сидни (Австралия) и нарича залива Ботани 1859 г. – Започва...