"Марица изток" пред тежка ситуация, заради високите изисквания пред големите горивни инсталации

18.05.2017 | 15:45
по статията работи: econ.bg
Ако комплексът спре да работи, на улицата ще останат 120 000 души на първия етап
"Марица изток" пред тежка ситуация, заради високите изисквания пред големите горивни инсталации
Снимка: БГНЕС

Енергийният комплекс "Марица изток" е поставен в тежка ситуация след гласуването на 28 април на Референтния документ на Европейската комисия, който поставя под въпрос рентабилността на българските топлоелектрически централи. Това заяви пред журналисти при посещението си в "Мини Марица-изток" президентът на КТ Подкрепа Димитър Манолов. Синдикатът ще предложи на премиера Бойко Борисов да бъде създаден Национален енергиен съвет, който да координира формирането на ясна държавна позиция. 

Българските топлоелектрически централи, които работят на лигнитни въглища, са поставени в трудна ситуация, заради високите изисквания за изхвърляне на вредни газове в атмосферата, залегнали в гласувания на 28 април Референтен документ на Европейската комисия. Те трябва да започнат да се изпълняват от 2021 г., но са непостижими за страната ни. Ако комплексът спре да работи, на улицата ще останат 120 000 души на първия етап. Това заяви при посещението си в "Мини Марица-изток" президентът на КТ Подкрепа Димитър Манолов. Той е категоричен, че в оставащите 70 дни трябва да се внесе възражение пред Европейския съвет относно рестриктивния документ и да се формира държавна позиция. Ето какво още предлагат от синдиката 

"Създаване на Национален енергиен съвет, който да бъде председателстван от ресорния вицепремиер, министърът на околната среда, министърът на енергетиката, представителните работодателски организации, които участват в системата на енергетиката и не само", казва Димитър Манолов - президент на КТ Подкрепа. 

От КТ Подкрепа са категорични, че трябва да се работи за ограничаването на замърсяването на околната среда, но да се намери балансът между цена на енергията и сигурност на енергийната система. 

"Има някакви изисквания, но тъй като те са технически непостижими нека те да се отнасят за централите, които в бъдеще ще се изграждат. А тези, които в момента съществуват при някакви условия да бъдат освободени от тези изисквания", посочи Димитър Манолов - президент на КТ Подкрепа.

Димитър Манолов добави, че вариантът дерогация е последният акт на отчаяние, а не решение.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...