"Северен поток 2" не е от взаимен интрес за ЕС, обяви еврокомисар Вестагер

13.03.2017 | 18:10
по статията работи: econ.bg
Тя отново припомни позицията на еврокомисията, че проектът не обслужва усилията на ЕС да реформира енергийния пазар в общността и да намали зависимостта му от руския газ
"Северен поток 2" не е от взаимен интрес за ЕС, обяви еврокомисар Вестагер
Снимка: под лиценза на creative commons

Проектът "Северен поток 2", който трябва да осигури руски газ на Германия по дъното на Балтийско море, не е от общ интерес за ЕС. Това обяви еврокомисарят по конкуренцията Маргрете Вестагер, цитирана от "Ройтерс".

Тя отново припомни позицията на еврокомисията, че проектът не обслужва усилията на ЕС да реформира енергийния пазар в общността и да намали зависимостта му от руския газ. Агенцията припомня и че засега ЕС устоява на опитите на някои национални правителства да се противопоставят напълно, като настояват проектът да се обяви за противоречащ на законите, действащи на територията на ЕС.

През тази седмица германски регулатор премахна още една от пречките пред проекта, като постанови, че така нареченият Трети енергиен пакет, който регулира вътрешния за ЕС пазар в сектора, не се отнася до газопровода, който ще свързва Русия и Германия. Причината за това е, че проектът се смята за разширение на "Северен поток", който пък е изграден, преди да влязат в сила правилата на Третия енергиен пакет.

Междувременно руската преса съобщи, че "Газпром" е решила да увеличи уставния капитал на дъщерното си дружество Nord Stream 2 до 1.4 млрд. евро. Това е проектната компания за разширението на "Северен поток".

В. "Комерсант" посочва, че руският газов гигант планира да инвестира около 1.8 млрд. евро през тази година за този газопровод, което е около два пъти повече от първоначално предвиденото. Причината за това според тълкуванието на изданието е, че "Газпром" няма да разчита на участието в проекта на други европейски компании.

Първоначално се предвиждаше в проектната компания "Газпром" да има 50% дял, а останалите да се разпределят между Shell, Engie, E.on, OMV и Wintershall. Заради несигурността на проекта по линия на правилата в ЕС за газовия пазар европейските компании се оттеглиха. В момента руският газов гигант е собственик на 100% от акциите в проектната компания.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...