Археолози: Не бавим умишлено строителството на магистралите

06.01.2012 | 10:01
по статията работи: Ралица Стоянова
Проблемът е, че трасетата на аутобаните се променят, без своевременно да се уведомят археолозите
Археолози: Не бавим умишлено строителството на магистралите
Снимка: Econ.bg

 

Археолозите не са съгласни с отправените от регионалния министър Лиляна Павлова обвинения, че рекетират държавата и възпрепядстват умишлено строежа на магистралите. Това заяви доц. Людмил Вагалински, директор на Националния археологически институт към БАН пред bTV.

Според него проблемите околко строителството на аутобаните се коренят във факта, че по време на строителните дейности се променя трасето на пътищата, без своевременно да се уведомяват археолозите.

"През 2008 година например получаваме едни планове за пътища, на базата на които правим планове и проучвания за разкопки и ценни обекти. През 2011 година обаче трасето на дадената магистрала е променено по технически причини и минава през древна крепост или могила. Ние не сме уведомени навреме за промените, казват ни в последния момент и се налага изчакване, докато се проучи теренът”, обясни Вагалински.

Той даде пример как на АМ "Струма" при село Дрен е била разрушена древна могила "Ние пак не бяхма уведомени официално, научихме го от строителите... Не мога да разбера как в с Железопътна инфраструктура и много други строителни фирми работим прекрасно, а само с Пътната агенция имаме проблеми".

По отношение на възмущението на министър Павлова, че проучванията на някои трасета струват 40 хиляди лева, а на други места за аналогичен терен и работа се плащат по 350 хиляди лева, Вагалински коментира, че става въпрос за съвсем различни обекти. Тези 300 хиляди са изведени от план сметките за цели 6 селища от 2,5 км на АМ Хемус. А другите 40 хиляди лева са за нещо различно – поискани са от музея в Перник за допроучване на вече маркирани археологии с никрополи, оръжия, накити, разясни археологът. Според него властите гледат да напредват с работата, без да се съобразяват, че на АМ "Струма" например има обекти, които трябва да бъдат проучвани месеци наред.

Според директора на АПИ инж. Лазар Лазаров, когато археолозите тръгват да проучват терените, те трябва да използват техния бюджет за предварителната работа. Археолозите обаче умишлено изчакват и нищо не правят до критичния момент, когато настояват да получат пари от агенцията.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 27.03   196 г. пр.н.е. – Птолемей V се възкачва на трона на Египет. 1309 г. – Папа Климент V отлъчва Венеция и цялото ѝ население. 1329 г. – В Агро Доминико...