БАН: АЕЦ "Белене" ще увеличи енергийната зависимост от Русия

17.12.2009 | 18:03
по статията работи:
Според академията проектът не е необходим за енергийния баланс на страната
БАН: АЕЦ "Белене" ще увеличи енергийната зависимост от Русия

Проектът "АЕЦ "Белене" не е необходим за електроенергийния баланс на страната. Това е основният извод от представените днес резултатите от количествена оценка за развитието на електроенергетиката на България до 2030 година, изготвена от БАН. 

Изследването е направено в рамките на международния проект CASES(Cost assessment of sustainable energy systems ) за оценка на разходите на устойчиви енергийни системи. Целият проект обединява усилията на 26 изследователски центъра от Европа и четири неевропейски страни в 12 програмни пакета с обща методология и база данни за пълния енергиен цикъл на енергийните ресурси и технологии в периода до 2030; за инвестиции; за монетарна оценка на негативните въздействия на емисиите върху здравето, реколтата и природата.

Поради неубеденост в целесъобразността и конкурентноспособността на АЕЦ "Белене" досега не са намерени инвеститори, които да поемат пазарния риск за нейното изграждане. При търсенето на инвеститори "Национална електрическа компания"ЕАД (НЕК ЕАД) декларира, че гарантира частичното или цялостно изкупуване на електрическата енергия, произведена от централата поне през следващите 15 години, припомня БАН.

Това означава, че при себестойност 6 цента/Квтч, държавата гарантира (поема пазарен риск) около 13 млрд евро. Ако към тази сума се добави и декларираното 50% участие в разходите за едно строителство в размер на 10 млрд евро, изграждането на АЕЦ "Белене" води до тежко икономическо бреме върху и така силно негативния външнотърговски баланс на страната.

Понастоящем, в условията на финансова криза и многобройни икономически и социални проблеми, продължаването на строителството на АЕЦ „Белене" е насочено против икономическото възстановяване на страната, отбелязват още от БАН.

Полезно е да се отбележи, че в основния документ за енергийната политика на Европейската общност („Енергийна политика за Европа") себестойността на произвежданата от АЕЦ електроенергия до 2030 г. остава 4-4.5 евроцента/кВч, а в европейската база данни за енергийни технологии инвестициите на единица ядрени мощности до 1300 МВт са 1850 евро/кВт електрическа мощност, което значи, че АЕЦ „Белене" би следвало да струва под 4, а не 10 млрд. евро, отчитат още от академията.

Понастоящем енергийната зависимост на България е около 72% при 100% за суровия нефт, природния газ и вноса на ядрено гориво от Русия.

Изграждането на АЕЦ „Белене" и експлоатацията и ще увеличат енергийната зависимост на страната от Русия, което е в противоречие с политиката за национална сигурност и политиката на ЕО за намаляване на енергийната зависимост;

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 02.05   1494 г. – Христофор Колумб открива Ямайка. 1803 г. – САЩ купуват от Франция областта Луизиана. 1808 г. – Избухва Полуостровната война: Жителите на...