Броят на болничните легла е неравномерно разпределен в различните региони

02.02.2011 | 16:05
по статията работи:
Днес беше представен проектът за Национална здравна карта
Броят на болничните легла е неравномерно разпределен в различните региони

Броят на болничните легла е неравномерно разпределен в различните региони. Това показва проектът на новата Национална здравна карта, изготвен от Министерството на здравеопазването и представен днес от министър Стефан Константинов, съобщи БТА.

Максималният брой болнични легла, които са нужни на страната, за да се задоволят адекватно потребностите на населението от здравни грижи, са 43 984.

В здравната карта се съдържат максималният и минимален брой на болничните легла по области, за които Здравната каса може да сключи договор. До края на февруари ще бъде изготвен и регистър с всички лечебни заведения за болнична помощ и техните нива на компетентност. Той ще бъде качен на интернет страницата на министерството.

Пререгистрацията на болниците показва, че броят на лечебните заведения у нас е 308, предаде БНР. Една четвърт от отделенията, с които те разполагат, са получили най-ниското ниво на компетентност и ще извършват най-елементарните операции, лечение по по-малко диагнози. Една трета от болниците ще получат пък най-високото ниво и ще правят по-сложните операции, ще лекуват и най-тежките заболявания.

Националната здравна карта посочва 57 държавни болници, които ще сключат задължително договор със Здравната каса, за да се обезпечи достъпът на здравноосигурените граждани до медицинска помощ. Останалите болници ще сключат договори с Касата в зависимост от нивата на компетентност, които са покрили.

Министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов заяви, че законът за здравното осигуряване никъде не посочва механизъм, по който болничните легла да бъдат увеличени или намалени в регионите, където е необходимо, и той ще инициира промени в закона в тази посока.

Проектът на здравната карта е регламентиран със Закона за лечебните заведения. Здравната карта е изработена на базата на областни здравни карти, в които са отчетени нуждите на населението по региони. Националната здравна карта определя от колко болници, лекари и медицински центрове има нужда страната, тя е задължителна и ще се обновява на три години, решиха депутатите от здравната комисия при гласуването на промените в Закона за лечебните заведения миналата година. Това означава, че здравната каса ще има право да сключва договори с лимитиран брой лечебни заведения, а новите ще трябва да изчакат най-малко три години, за да работят с осигурителната институция.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 30.04   311 г. – Римският император Галерий издава едикт, според който християните са законно признати в Римската империя. 1671 г. – Петър Зрински и Фран Кръсто...