България е сред първите в региона по макроикономическа стабилност

12.11.2014 | 12:30
по статията работи: Мария Стоянова
Само това не е достатъчно, нужни са и реформи, съветва МВФ
България е сред първите в региона по макроикономическа стабилност
Снимка: Thinkstock/Guliver

България е на едно от първите места в Югоизточна и Централна Европа по показателя макроикономическа стабилност, което е много важно за постигане на икономически растеж, но не е достатъчно. Това коментира пред БТА Гилермо Толоса, постоянен представител на МВФ за България и Румъния.

По думите му е необходимо е страната да положи усилия и да предприеме важни структурни реформи, за да има икономическа конвергенция и да достигне стандарта на живот на Западна Европа.

Има достатъчно доказателства за тясна връзка между реформите и конвергенцията, дори и ефекта от проведените реформи да не се материализира веднага, посочи Толоса. Джеймс Роф също отбеляза, че страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ), които по-бързо след 1990 г. са предприели кардинални структурни промени, дори и да са загубили някои свои икономически сектори и производства, то са спечелили нови и икономиките им като цяло са започнали да се развиват по-бързо.

„Очевидно е, че страни, предприели по-рано смели реформи, са възнаградени с по-бързо възстановяване“, коментира Джеймс Роф, постоянен представител на МВФ за Централна и Източна Европа.

Годините след 2008 г. се характеризират с бавно възстановяване на страните от региона. Повечето страни след първоначалния свръхдефицит на икономиките си поемат по пътя на фискална консолидация, страдайки обаче от твърде бавен растеж, предаде БТА.

Независимо от върховете и спадовете през годините на прехода навсякъде в Централна и Източна Европа се наблюдава доближаване към стандарта на Западна Европа, отчита МВФ.

Като цяло доходът на глава от населението в ЦИЕ от около 30 процента от нивото на старите страни-членки в средата на 90-те години на миналия век се е увеличил до около 50 процента днес.

Този проценте доста различен за отделните страни от ЦИЕ като Балтийските страни и Словакия имат съществена преднина в това отношение. На другия край - с най-ниски доходи са Босна и Херцеговина, Молдова и Украйна.

Като част от процеса на конвергенция цените на стоките и услугите, както и заплатите, нарастват навсякъде. Докато това нарастване е продиктувано от увеличение на инвестициите, по-висока производителност и по-високи умения на заетите лица няма от какво да се притесняваме, смятат експертите на фонда. Но страни, в които разходите нарастват по-бързо от производителността, рискуват да загубят конкурентоспособността си.

„Процесът на изграждане на пазарна икономика се оказа по-труден, отколкото мнозина очакваха преди 25 години“, отбелязват анализаторите на МВФ. „Днес, 25 години по-късно, наличието на добра пазарна среда е нещото, по което държавите в ЦИЕ се различават най-много една от друга“, категорични са експертите.

В проучването на Световната банка за условията за правене на бизнес бившите комунистически страни вземат от 17-то до 131 място в класация от 189 държави по света. Според проучване на Трансперанси Интернешънъл за усещането за корупция, проведено сред инвеститори през 2013 г., България се нарежда на почти последно място сред страните от ЦИЕ като страна с висок процент корупция. След нас остават само Молдова, Албания, Беларус, Русия и Украйна, показват данните, поместени в книгата на МВФ. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На тоз ден 15.03   44 г. пр.н.е. – Юлий Цезар е посечен от Марк Юний Брут и група римски сенатори по време на заседанието на Сената на Римската империя. 1493 г. – Христофор Колумб...