България с "жълт картон" от ЕК заради високи нива на серен диоксид

18.03.2010 | 13:10
по статията работи:
През 2007 г. са били отчетени значителни замърсявания в югозападната и югоизточната част на страната
България с "жълт картон" от ЕК заради високи нива на серен диоксид

България получава окончателно писмено предупреждение от Европейската комисия поради неизпълнение на задължението си да контролира нивата на концентрация на серен диоксид.

През юни 2009 г. комисията е изпратила на страната ни първо писмено предупреждение във връзка с предприетите мерки за спазване на пределно допустимите стойности.

В оценката на Комисията на отговора от българска стране е било потвърдено, че през 2007 г. както дневната, така и часовата пределно допустими стойности за серен диоксид са били превишени в две зони - едната в югозападната част на страната, а другата - в югоизточната.

С оглед на това ЕК счита, че България не е изпълнила изискванията на европейското законодателство. Поради това беше изпратено окончателно писмено предупреждение, става ясно от информацията на Общността.

Пределно допустимите стойности за серен диоксид включват както 24-часова средна стойност (125 μg/m3), която не може да бъде превишавана повече от три пъти за една година, така и средночасова стойност (350 μg/m3), която не може да бъде превишавана повече от 24 пъти за една година.

Правна процедура

Член 258 от Договора за функционирането на Европейския съюз дава на Комисията правомощия да предприеме правни действия срещу държава-членка, която не спазва своите задължения Процедурата за нарушение започва с първо писмено предупреждение („официално уведомително писмо") до съответната държава-членка, на което трябва да се отговори в срок от два месеца. Ако Комисията не е удовлетворена от отговора, това първо писмо може да бъде последвано от окончателно писмено предупреждение („мотивирано становище"), в което ясно се обяснява нарушението и държавата-членка се приканва да изпълни задълженията си в определен срок - обикновено два месеца.

Ако не се реагира на окончателното писмено предупреждение, това може да доведе до призоваване в Съда на Европейския съюз. Ако Съдът осъди държавата-членка, тя ще трябва да вземе необходимите мерки за изпълнение на присъдата. Ако държава-членка не вземе мерки въпреки присъдата, съгласно член 260 от Договора започва нов етап на процедурата за нарушение - този път само с едно писмено предупреждение. Този втори етап може да доведе накрая до финансови санкции за съответната държава-членка.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 16.05   1204 г. – Балдуин IX Фландърски е коронован за първи император на Латинската империя. 1527 г. – Флорентинците изгонват Медичите от Флоренция и градът отново...