Всеки пети в държавната администрация е шеф

30.08.2010 | 09:01
по статията работи:
Близо половината от чиновниците, които трябва да се пенсионират, остават на работа, става ясно от доклад за състоянието на администрацията за 2009 г.
Всеки пети в държавната администрация е шеф

На всеки пети в държавната администрация се пада един с ръководни функции. Това съотношение е в рамките на нормативите, но е на ръба на допустимото, посочва редовният доклад за състоянието на администрацията за 2009 г., приет от Министерския съвет, пише в днешния си брой вестник "Сега".

В него са показани тенденции и проблеми, правят се препоръки. В края на миналата година държавната администрация се е свила рекордно за последните 6 години - до 80 255 щатни бройки. Ножицата на реформите е отрязала 6622 бройки, като свиването е главно за сметка на държавната администрация. В същото време има ведомства, в които една пета от щатните бройки стоят незаети. Рекордьор е новосъздаденият Институт по отбраната, където от 116 щата свободните са 46, или почти 40%.

Средното брутно възнаграждение през 2009 г . е било 648 лв. , с 0.8% повече от предната година. За работещите със статут на държавни служители средната заплата е 723.86 лв., а по трудов договор - 574.26 лв. Заплатите на чиновниците са пораснали символично през миналата година с 0.8%.

Службата с най-висока заплата и най-малко работа е в Агенцията за приватизация. Както е известно по политически и икономически причини раздържавяването е замряло. Заетите по трудов договор в АП са взимали 2270.87 лева средно месечно - абсолютен рекорд за 2009 г., разкрива документът. В далеч по-натоварената Комисия за защита на конкуренцията, която е на второ място, парите са били по-малко - по 2038 лв. на калпак. При назначените по служебно правоотношение №1 по ниво на заплащане е агенцията "Одит на средствата от ЕС" към Министерството на финансите с 2245 лв. , следвана от администрацията на МС, където средната брутна заплата е била 1389 лв. На този фон възнагражденията на чиновниците на общинско ниво изглеждат отчайващо ниски - например Куклен, където са взимали по 350-450 лв. средно. Подобни са нивата за работещите в инспекторатите по образованието в Пазарджик и Свищов и в екоинспекцията в Русе.

Близо половината от чиновниците, които трябва да се пенсионират, остават на работа. Става дума за общо 1470 души, като най-много са работещите пенсионери в пътната агенция - 51, в държавния резерв - 31, в земеделското министерство - 29, в общините София и Русе, като и в МС също са над 20. И още - делът на пенсионерите по гишета и кабинети расте, а има структури с много висока концентрация, отбелязва докладът. Например в Националната агенция за оценяване и акредитация 68.4% от заетите са придобили право на пенсия (13 от общо 19 души персонал). В Държавната комисия по сигурността на информацията пък става дума за 22.1% - от 86 заети 19 са придобили право на пенсия.

През тази година се очаква пенсионна вълна от 2166 служители, като близо 30% от тях са кадри на 7 големи и важни ведомства - НАП и митниците, пътната агенция, агенциите по заетост и за социално подпомагане, НСИ, Националната ветеринарномедицинска служба - 67 служители, Агенция по заетостта - 65 служители, и агенция "Митници". Наблюдаваната концентрация на служители в пенсионна и предпенсионна възраст поставя сериозно въпроса за осигуряване на приемственост в администрацията, подчертават авторите на доклада.

Има и положителни тенденции. Текучеството намалява, намалява и процентът на делата, при които съдът връща на работа освободени чиновници.

Анализът установил, че заради ниските заплати интересът към държавна и общинска служба е слаб и често конкурсите се провалят - или поради липса на кандидати, или защото явилите се не отговарят на условията. Район Одесос на Варна например не може да намери инженери и архитекти, които са готови да се нагърбят с тежка работа при скромно заплащане. В Нови Искър пък кандидати за юристи не липсвали, но подготовката им била слаба.

Бонуси

 

Допълнителното материално стимулиране през 2009 г. е било в рамките на 25% от брутното заплащане. Но специално в държавните комисии е паднало здраво насърчаване и бонусите стигат до 52.4%. Пикът е бил през 2008 г., когато допълнителното стимулиране по комисиите е стигнало 61% от редовните доходи. В същото време чиновниците в МС са усетили рязко съкращаване на премиите - за тях поощряването е паднало на 4.6% от брутната заплата.

Ваканция в запас

В края на 2009 г. 68 788 служители в държавната администрация - 91.9% от заетите, имат натрупани невзети отпуски. Става дума за общо 2 742 868 дни, което означава по 40 дни неизползван отпуск средно на човек.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...