Да има възпиращи санкции за обществените поръчки, предлагат от ЕК

03.02.2014 | 17:00
по статията работи: Елица Елефтерова
Европа продължава да се бори с корупцията
Да има възпиращи санкции за обществените поръчки, предлагат от ЕК
Снимка: Thinkstock/Guliver

Борбата с корупцията отдавна е приоритет за България и правните реформи са довели до създаването на нови структури. Въпреки това, корупцията продължава да бъде широко разпространена в страната. Това става ясно от доклада на Евробарометър за корупцията в Европейския съюз.

Три четвърти от европейските граждани, както и 84% от българите са съгласни, че корупцията е широко разпространена в страната, към която принадлежат. Това показва обширно европейско проучване.

Четири процента от европейците, и 11% от българите, посочват, че са били помолени или от тях се е очаквало даплатят подкуп през изминалата година. На този фон едва 9% от българите — най-ниският процент в ЕС — смятат, че са налице достатъчно санкции за възпиране на корупционните практики. 

Според Европейската комисия България трябва да защити антикорупционните си институции от политическо влияние, а назначенията на управляващите структури да става по прозрачен и основан на заслуги начин.

Случайно разпределение на делата в съдилищата трябва да бъде осигурено чрез ефективна национална система. Освен това ЕК предлага, че етичния кодекс се приема от членовете на Народното събрание, както и че предвидените възпиращи санкции за корупция в областта на обществените поръчки се изпълняват на национално и местно ниво.

Корупцията продължава да бъде предизвикателство за Европа

Корупцията продължава да бъде предизвикателство за Европа. Това явление струва на европейската икономика 120 милиарда евро на година. Страни членки на ЕС предприеха много инициативи през последните години, но резултатите са неравномерни и трябва да се направи повече, за да бъде спряна корупцията.

Европейците са дълбоко загрижени за корупцията

Европейците са дълбоко загрижени за корупцията в страните си. Това посочват резултатите от проучването на Евробарометър. Според него три четвърти (76%) от европейците смятат, че корупцията е широко разпространена, а повече от половината (56%) смятат, че нивото на корупция в страната им се е увеличила през последните три години.

В доклада си от февруари 2014 г. Европейската комисия дава ясна картина на ситуацията във всяка държава членка.

Докладът показва, че естеството и обхватът на корупцията варира в различните държави, както и че ефективността на политиките за борба с корупцията е доста по-различна в различните страни. Докладът показва също и, че корупцията заслужава по-голямо внимание във всички страни от ЕС.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 18.04   1506 г. – Започва строителство на базиликата Свети Петър в съвременния и вид. 1599 г. – Испанският крал Филип III Испански се жени за австрийска ерцхерцогиня...