Да има по-голям избор на варианти за втората пенсия, предлагат бизнесът и синдикатите

12.01.2018 | 10:25
по статията работи: econ.bg
Около това се обединиха председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев и президентът на синдиката "Подкрепа" Димитър Манолов
Да има по-голям избор на варианти за втората пенсия, предлагат бизнесът и синдикатите
Снимка: БГНЕС

Родените малко след 1959 г., които са първите, които получават пенсии от втория стълб, имат най-малко натрупвания в личните си сметки. Тези, които са навлезли на трудовия пазар след въвеждането на системата в началото на 21 век, ще имат спестявания там през целия си трудов живот.

Да има по-голям избор на услуги при втората пенсия, а решението как тя да се изплаща да се взима от осигурения. Около това се обединиха председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев и президентът на синдиката "Подкрепа" Димитър Манолов в разговор в Би Ти Ви.

Те коментираха публикувания преди дни концептуален модел за промени във втория стълб на осигуряване. Документът предвижда втората пенсия да може да се изтегли наведнъж, да се получава на части или да се избере възможност за пожизнено изплащане, като в третия случай остатъкът от парите няма да се наследява. Това е така, защото парите ще се прехвърлят към живеещите по-дълго, ако техните натрупвания се изчерпят, поясни Манолов.

Велев допълни, че в концепцията неправилно се въвеждат условия от първия стълб на пенсионната система, докато водещ критерий трябва да е само възрастта. Например, предлага се ограничението осигуреният да получава право сам да избере как да му се изплатят парите, само ако спестеното от него в универсалния фонд е достатъчно да получава между 20 и 50% от минималната пенсия.

Велев настоя да се преразгледа и процентът, с който пенсията, плащана от Националния осигурителен институт (НОИ), ще се намалява. Според нормативната уредба процентът е 28. (това е така, защото 28% е делът от вноската, която се прехвърля към втория стълб за родените след 1959 г.). Велев изтъкна обаче, че това е несправедливо, защото едва 40-50% от бюджета на НОИ се пълнят от осигурителни вноски, а останалото се добавя от бюджета - тоест от данъците на същите тези граждани.

Председателят на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване Никола Абаджиев добави, че с тази разпоредба хората, които се осигуряват във втория стълб са наказани. Той съобщи, че средната сума по 1 сметка в универсален пенсионен фонд е около 3000 лв. като има хора с много по-големи суми и с много по-малки. В отговор на въпрос той каза, че хората с малки натрупвания във фондовете могат да се окажат с по-ниска втора пенсия, отколкото ако се откажат от нея и прехвърлят парите си в държавния солидарен фонд в НОИ. При спестилите повече обаче тя ще е по-голяма.

За последните две години фондовете са увеличили парите на клиентите си с по над 5%, каза той.

До 15 януари е срокът, в който бизнесът, синдикатите и фондовете трябва да дадат предложенията си, след което те ще бъдат оформени в законови текстове.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 11.04   1079 г. – Със заповед на полския крал е екзекутиран епископа на Краков Станислас, който по-късно е канонизиран и става покровител на Полша. 1241 г. –...