Депутати искат вето върху Закона за културното наследство

06.03.2009 | 12:35
по статията работи: econ.bg
Законът лобира за чужди интереси и унищожава колекционерството в България, заяви депутатът от Движение "Напред" Бойко Ватев
Депутати искат вето върху Закона за културното наследство

Деветима народни представители са изпратили писмо до президента, в което искат да се наложи вето върху Закона за културното наследство, който беше приет миналата седмица.  Информацията за депозираното писмо излезе от депутата от Движение “Напред” Бойко Ватев.

В писмото безпокойствие относно приетите текстове в закона изразяват вносители на закона, такива, които го отричат в цялост, както и представители на управляващото мнозинство и депутати от опозицията. Според Бойко Ватев законът лобира за чужди интереси и унищожава колекционерството в България: “Под предлог за борба с иманярството, всъщност законът прави така, че да не се появят на светло колекциите на българските събирачи. По този начин ще се насочи износът на антични предмети в чужбина”.

Основният аргумент на народните представители е липсата на преглед на закона от Правната комисия към 40-то Обикновено народно събрание. Депутатите пишат: „Комисията имаше становище само за някои текстове от преходни и заключителни разпоредби, свързани с промени в наказателното законодателство, които специално бяха внесени. Като краен ефект – закон, който съдържа над 230 члена, поправя други над 10 закона и урежда територия, засягаща всички български граждани, българската история и множество артефакти, които са част от световното човешко културно богатство – всъщност беше приет без становище на правната комисия.”
Вторият непоклатим аргумент е противоречието на някои текстове с конституцията на България засягащи частната собственост.

В заключение народните представители отсичат, че в Закона за културното наследство се предвиждат тежки административно-наказателни санкции, но не се създават никакви стимули за гражданите на България да помагат на процеса на опазване на културно-историческото наследство. Според тях бързото приемане на законопроекта на второ четене е сериозен недостатък в парламентарната дейност и настояват за обстоен правен анализ.

Проектът на Закон за културното наследство беше приет на първо четене от Народното събрание на 31 юли 2008 г. Малко след това срещу него въстанаха над 20 неправителствени организации, сред които Българския национален комитет на Международния съвет на музеите (ИКОМ), Съюза на нумизматичните дружества в България (СНДБ), Софийското нумизматично дружество „Г.С.Раковски”, Национално гражданско сдружение за защита на културното наследство „Бъднина”, Асоциация „Архея”, Фондация „Тракия”, Фондация „Българи”, Фондация „Арете-Фол”, Национално дружество „Традиция”, Асоциация „Сфера” и Сдружение „Кръг Будител” и др. Представители на различните вероизповедания в България също нееднократно се опълчиха срещу текста. След редица кръгли маси и пресконференции, целящи да „отворят очите на депутатите”, експертите постигнаха само незначителни корекции в „закона мишка”, както го нарече проф. Валери Стефанов неотдавна.


Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 13.05   1327 г. – Подписан е Черноменският договор между Втората българска държава и Византийската империя от Михаил Шишман и Андроник III. 1346 г. – Йоан VI...