До десет години част от професиите ще изчезнат

26.04.2018 | 17:00
по статията работи: econ.bg
Никой не трябва да разчита на квалификация, която е получил в миналото. Живеем във време, в което това се учи цял живот
До десет години част от професиите ще изчезнат
Снимка: БГНЕС

61% от българите смятат, че професионалното образование и обучение осигурява по-добра и доходоносна работа. Близо 70% от обучаващите се в професионални гимназии в България са били наясно с възможностите, които предлага този вид обучение, преди да го запишат. Това е с 10% повече от средното за страните членки в ЕС, сочат данни на Европейския център за развитие на професионалното образование и обучение (CEDEFOP). Те бяха изнесени по време на конференцията "Професионалното образование и обучение - предпочитан избор", която бе организирана тази седмица от Министерството на образованието и науката и е част от календара на Българското председателство на Съвета на ЕС.

На откриването на форума заместник-министърът на образованието и науката Деница Сачева посочи, че професионалното образование излиза извън рамките на училищното обучение и може да даде умения за работа на всеки, независимо от възрастта. "Новите компетенции като дигитална и медийна грамотност и предприемачество трябва да се придобиват и надграждат цял живот", каза тя и добави, че този тип обучение има както икономически, така и социален аспект.

Според Сачева до десет години част от професиите ще изчезнат и ще бъдат заменени с други, които в момента не съществуват. Голямото предизвикателство пред образователните системи е да създават гъвкаво и адаптивно на времето образование, което да дава нови умения, убедена е заместник-министърът. Деница Сачева подчерта, че времето, в което човек е можел да работи по 20-25 години на едно място, е отминало. "Бъдещите поколения ще трябва да добиват нови компетентности, защото вероятно ще трябва по-често да се преквалифицират. Затова ролята на професионалното образование не е само да дава възможности за учениците, но и за завършилите", допълни тя.

В социален аспект професионалните училища имат приобщаваща функция и могат да се включат активно в борбата с отпадането от училище. Те трябва да са връзката на хората с живота и да отговорят на високите им очаквания. Сачева беше категорична, че професионалното образование трябва да е предпочитан и търсен избор.

Думите й бяха подкрепени от заместник-началника на отдел "Професионално образование и обучение, дуално обучение и обучение на възрастни" към Директората по заетост, социална политика и свързване на ЕК Жоао Сантош. Той обясни, че 80% от хората с професионална квалификация намират и започват работа до шест месеца. "Никой не трябва да разчита на квалификация, която е получил в миналото. Живеем във време, в което това се учи цял живот", заяви Сантош и призова за по-голяма информираност в страните членки за възможностите, които дава професионалното обучение.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...