ЕК иска мерки за прилагане на законите за свободно движение 2

26.04.2013 | 15:42
по статията работи: Петя Бързилска
Непознаването на европейските правила води до дискриминация въз основа на националност, смятат от Комисията
ЕК иска мерки за прилагане на законите за свободно движение

Европейската комисия (ЕК) предложи мерки, с които иска да се гарантира по-доброто прилагане на законодателството на Европейския съюз (ЕС) относно правото на хората да работят в друга страна-членка и по този начин да се улесни упражняването на техните права на практика, съобщават от институцията.

Според Комисията в момента постоянни проблеми създава непознаването на правилата на ЕС от страна на работодателите в обществения и частния сектор, без оглед на това дали националното законодателство е съобразено с тези правила или не. Това непознаване или неразбиране на правилата често води до дискриминация въз основа на националност, смятат от ЕК.

Хората също така не знаят към кого в приемащата държава-членка да се обърнат, когато срещнат проблеми във връзка с правото им на свободно движение, коментират от Европейската комисия. Целта на предложението, която имат ЕК, е да се преодолеят тези пречки и да се помогне за предотвратяване на дискриминацията срещу работници въз основата на националност, като се предложат практически решения.

"Свободното движение на работници е основен принцип на единния пазар на ЕС. Като се имат предвид много по-високите в момента равнища на безработица в някои страни членки в сравнение с други още по-важно е да улесним тези, които искат да работят в друга държава от ЕС", заяви комисарят в областта на заетостта, социалните въпроси  приобщаването Ласло Андор. По думите му от трудовата мобилност печелят всички.

Според ЕК, ако бъде одобрено от Европейския парламент и Съвета, предложението на Комисията ще помогне да се гарантира реално и ефективно прилагане на съществуващото законодателство.

В тази връзка държавите-членки ще трябва да създадат национални центрове за контакт, предоставящи информация, помощ и съвети, така че работниците  мигранти и работодателите в ЕС да познават по-добре правата си;

  • предоставят подходящи средства за правна защита на национално равнище;
  • дадат възможност на профсъюзите, неправителствените и други организации да започват административни или
  • правни процедури от името на отделни работници в случаи на дискриминация;
  • предоставят по-добра информация за работниците мигранти и работодателите в ЕС като цяло.

Според статистиката на ЕК в момента 3% от работната сила в ЕС – или 9,5 млн. души – работят и живеят в друга страна от Съюза. Други 1,2 млн. живеят в една страна от ЕС, а работят в друга. На хората, които искат да работят в друга страна, често им липсва защита и информация в приемащата държава от ЕС, коментират от ЕК.

Допитване Евробарометър от септември 2011 г. показа, че 15 % от гражданите на ЕС не биха желали да работят в друга страна от Съюза, тъй като смятат, че има твърде много пречки.

Правото на гражданите на ЕС да работят в друга страна от Съюза, залегнало в член 45 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), включва правото да не бъдат дискриминирани въз основа на националност, що се отнася до достъпа до заетост, заплащането и другите условия на труд. В Регламент (ЕС) № 492/2011 са посочени подробно правата, произтичащи от свободното движение на работници и са определени конкретни области, в които дискриминацията въз основа на националност е забранена, особено що се отнася до достъп до заетост, условия на труд социални придобивки и данъчни облекчения и др.

В последните няколко месеца във Великобритания се появи обществено недоволство от факта, че гражданите на България и Румъния ще могат свободно да живеят и работят на Острова от 1 януари 2014 г. Смята се, че имигрантите във Великобритания от двете балкански страни ще източат здравната система и неправомерно ще се възползват от социални и жилищни помощи. Въпреки уверенията на еврокомисарят по заетостта и социалните въпроси Ласло Андор и британския премиер Дейвид Камерън все още се появяват мнения, които настояват за по-строг контрол на имиграцията във Великобритания. Вчера председателят на един от най-големите общински съвети в Англия Филипа Роу заяви, че иска по-строг граничен контрол.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 16.04   1071 г. – С превземането на Бари Италия се освобождава напълно от Византийска власт. 1346 г. – В Скопие Стефан Душан обявява създаването на Сръбско царство,...