ЕК обмисля допълнителни компенсации за спрени ядрени мощности

05.04.2011 | 10:49
по статията работи:
Докладът препоръчва в оставащия период от програмата за българската АЕЦ да бъде увеличен делът на проектите, свързани с извеждането от експлоатация на реакторите и с ядрените отпадъци
ЕК обмисля допълнителни компенсации за спрени ядрени мощности

Европейската комисия обмисля възможностите за продължаване на финансирането за затварянето на ядрени реактори в страните от Европейския съюз след 2013 г., заяви еврокомисарят по правосъдието Вивиан Рединг, съобщава БНР.

Докладът по програмите за спирането на атомни блокове в АЕЦ в България, Литва и Словакия бе обсъден на сесията на Европейския парламент в Страсбург в понеделник вечерта, а гласуването предстои днес.

Докладът препоръчва в оставащия период от програмата за българската АЕЦ да бъде увеличен делът на проектите, свързани с извеждането от експлоатация на реакторите и с ядрените отпадъци. В предложения текст се отбелязва необходимостта от широкообхватна административна координация между Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" и АЕЦ, които сега отговарят съответно за блокове 1-2 и 3-4.

Документът, изготвен от евродепутата Мариан-Жан Маринеску, критикува някои части от програмите за затваряне на реакторите в частта им за разходите, закъсненията и евентуалното финансиране на други енергийни проекти, извън самото извеждане от експлоатация.

Проекторезолюцията разглежда ефикасността и ефективността на европейското финансиране за АЕЦ "Игналина" в Литва, "Козлодуй" в България и "Бохунице" в Словакия.

Маринеску препоръчва да се установи дали в трите страни европейските средства са послужили за изграждането на депа за ядрени отпадъци, дали се използват ефикасно средствата и опитът на други държави от ЕС, дали проектите за извеждане на блоковете са изготвени с намаляване до минимум на разходите.

Евродепутати отбелязаха, че има допълнителни разходи по процеса на извеждане на реакторите, както и че предоставените от ЕС средства не са достатъчни за всички дейности и реалните разходи са много по-големи от планираните.

Според някои членове на Европейския парламент инцидентът в Япония е показар, че е необходимо сигурността да се повиши, но на трите страни трябва да се окаже допълнителна финансова помощ, защото обратното ще застраши околната среда и здравето на хората.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 08.05   1559 г. – В Англия е приет Актът за супремацията, с който кралица Елизабет I става глава на Англиканската църква. 1794 г. – По време на Якобинска диктатура, за...