ЕСО ще администрира пазара на електричество

01.06.2011 | 11:47
по статията работи:
Промяната е залегнала в готвените промени в Закона за енергетиката. В момента около 27% от тока се продава на свободния пазар
ЕСО ще администрира пазара на електричество

Изготвени и публикувани са нови правила за търговия с електрическа енергия. Това съобщи зам.-министърът с ресор енергетиката в МИЕТ Делян Добрев по време на конференцията "Либерализация на енергийния пазар - какво означава това за бизнеса", която се проведе днес в столичния хотел "Шератон".

В проекта за изменение на Закона за енергетиката е предвидено администрирането на пазара да се извършва от Електроенергийния системен оператор (ЕСО) АД по силата на допълнителна лицензия. Регламентиран е действащ почасов пазар на електрическа енергия, който да обхваща 100% от търгуваната енергия.

В момента едва около 27% от търговията в страната се осъществява по изискванията на свободния пазар. Към месец февруари 2011 г. реални сделки на пазара по свободно договорени цени сключват шестима производители, 66 потребители и 34-ма търговци на електрическа енергия. Общото количество електрическа енергия, продадено на свободния пазар, е около 1.1 млн. MWh, става ясно от информацията на МИЕТ.

Избраният пазарен модел ще съдържа елементите двустранни договори, пазар "Ден напред" -спот пазар, пазар в рамките на деня (Intraday market), пазар на балансираща енергия, пазар на допълнителни и спомагателни услуги и форуърден пазар.

Също така в Закона за енергетиката ще се промени критерият за определяне на групата "защитени потребители".  В Закона за енергетиката е записано, че защитени клиенти при фирмите са тези с персонал под 50 души и оборот под 10 млн. евро. От доставчиците на ток - ЧЕЗ, Е.ОН и ЕВН, не разполагат с данни за служителите във фирмите, нито могат да проследят приходите им за последните години, информира вестник "Дневник".

Досега повечето дружества бяха третирани като защитени потребители, подобно на битовите клиенти, защото ЕРП-тата не можеха да определят дали фирмите отговарят на условията за преференциален потребител.

За пълното реализиране на концепцията за либерализация на енергийния пазар ни предстоят още редица задачи, изтъкна пред участниците във форума зам. министър Добрев.

Най-важните сред тях са - актуализиране на правилата за работа на електроенергийна борса в подзаконовата нормативна уредба, което трябва да стане факт до средата на тази година; разработване на договори и споразумения с ЕСО ЕАД, във връзка с регистрацията за участие на електроенергийната борса, за което графикът е септември 2011 г. ЕСО трябва да бъде преструктуриран съгласно избрания модел "независим преносен оператор", с което ще се реализират изискванията на Третия либерализационен пакет. Това трябва да стане до края на 2011 г. До март 2012 г. ДКЕВР трябва да сертифицира ЕСО ЕАД като независим преносен оператор.

Предстоят също и технически дейности по внедряване на търговската платформа за борсова търговия и интегрирането й в системата за администиране на пазара. До средата на следващата година електроразпределителните дружества ще разработят и въведат стандартизирани товарови профили за потребителите без почасово отчитане на електрическата енергия, заключи Добрев.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 13.05   1327 г. – Подписан е Черноменският договор между Втората българска държава и Византийската империя от Михаил Шишман и Андроник III. 1346 г. – Йоан VI...