Задължават 4 световни банки да увеличат резервите си

02.11.2012 | 13:15
по статията работи: Елица Елефтерова
Citigroup, JPMorgan Chase, Deutsche Bank и HSBC са твърде големи и комплексни и имат нужда от по-голям буфер, счита FSB
Задължават 4 световни банки да увеличат резервите си

Глобален регулатор заяви, че 4 от най-големите банкови институции в света трябва да отделят повече капитал под формата на резерви, отколкото техните конкуренти. Става дума за американските Citigroup и JPMorgan Chase, германската Deutsche Bank и британската HSBC. Четворката трябва да държи с 2,5% повече капитал като процент от активите от общо препоръчваните 7%, информира "Би Би Си".

Изискването е на Съвета за финансова стабилност (FSB), който е звено на Г-20. От съвета са заявили, че последните скандали показват рискове, които не са били правилно покрити.

Инструкцията идва от FSB, преди предстоящата през уикенда среща на министрите на финансите на страните от Г-20 в Мексико. Там те ще обсъждат възможните допълнителни мерки, които могат да се вземат, за да се предпазят данъкоплатците от крайностите на банките.

Четирите банки са в списък от общо 28 финансови институции, които са считани за твърде големи и комплексни. Затова според регулаторите те имат нужда от по-голям буфер, отколкото по-малките и не толкова глобално значими банки.

На британската Barclays и френската BNP Paribas e определено следващото най-високо ниво на допълнителен буфер - 2%, а други 8 банки трябва да държат 1.5% над минимума.

Списъкът на Съвета за финансова стабилност вече не включва три институции - британската Lloyds, немската Commerzbank и френско-белгийската Dexia заради свиването на техните дейности като обхват и обем. Задържането на резервите оставя по-малко пари за кредитиране, но означава също че остават по-малко пари, които са изложени на риск.

Препоръките трябва да влязат в сила през 2016 г. Те ще бъдат преразгледани още два пъти преди това.

Припомняме, след финансовата криза от 2008 г. световните банкови регулатори започнаха да въвеждат по-големи изисквания за размер на капитал, буфери срещу риск от ликвидна криза и капиталова адекватност, за да не се повторят фалитите от това време.

Според някои експерти регулацията в банковия сектор трябва коренно да се промени, тъй като се правят грешки, подобни на ситуацията със затъването на Европа. Специалистите настояват за спешни мерки преди да е станало твърде късно.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На тоз ден 15.03   44 г. пр.н.е. – Юлий Цезар е посечен от Марк Юний Брут и група римски сенатори по време на заседанието на Сената на Римската империя. 1493 г. – Христофор Колумб...