Западна Европа остави курортите ни без персонал

04.03.2014 | 10:45
по статията работи: Елица Елефтерова
Повечето сервитьори и камериерки предпочитат да работят за повече пари
Западна Европа остави курортите ни без персонал

Още по-сериозен глад за персонал ще има по морските ни курорти това лято. Повечето, работници, на които доскоро хотелиерите разчитаха, са заминали за чужбина, след отварянето на трудовите пазари в ЕС от 1 януари, където заплатите дори и за нискоквалифицирана работа са в пъти по-високи от българските.

Хотелиери от Испания, Германия и Австрия набират персонал за летния сезон в страната ни. Там обаче заплащането е далеч по-примамливо - минимум 1300 евро брутна заплата на месец.

Голямата испанска верига Iberostar има намерение да наеме поне 30 българи за шест месеца в хотелите си в Испания. Чрез бюрата по труда у нас те търсят хора с професионален опит като аниматори, артисти, танцьори, фитнес инструктори, масажисти, сервитьори.

Възнагражденията започват от 1300 евро бруто на месец. Работодателят осигурява жилище и храна. Кандидатите трябва да знаят добре немски, руски или английски, а с предимство ще са тези, които владеят два от тези езици.

Друга испанска фирма Activ leisure progect S.L. е обявила 20 свободни места за туристически аниматори в различни хотели в Испания, където чистата заплата е 700 евро. С добър немски пък се търсят сервитьори и готвачи за хотели и ресторанти в Германия и Австрия.  Посредник отново е Агенцията по заетостта. Кандидатите трябва да имат необходимата квалификация и опит, а заплатата е 1900 евро.

Каква е ситуацията с българските работодатели

Липсата на персонал е и причината набирането на работници за летния сезон тази година да започне още от януари. "За първи път толкова рано хотелиерите започват да търсят персонал", коментира председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация за Североизточна България Димитър Димитров. 

Според него проблем ще има не само с набирането на кадри с опит, но и с намирането на хора за най-ниските позиции като камериерки, миячки и чистачи. "Голяма част от хората, които от години работеха например в Албена на такива позиции, заминават за Германия и Великобритания", обяснява той, цитиран от в. “Стандарт”. 

Като шеф на местната туристическа асоциация Димитров е обиколил близките до курорта села и е установил, че много от жените, които от години се хващат на работа в курорта, са поели към Англия заедно с мъжете си. В Германия чрез европейската мрежа за намиране на работа EURES пък само за последния месец работа са намерили над 30 души от Добрич като бармани, сервитьори, администратори, посочват от местната трудова борса.

Двата най-големи работодатели сред морските ни курорти - Албена и Дюни, вече са обявили в бюрата по труда първите свободни позиции. Двата курорта през летния сезон дават работа на близо 2000 души. През май в Дюни ще наемат до 200 души, а когато започне активният сезон, поетапно и останалите. За Великден курортът отваря два от хотелите си.

Ваканционното селище разчита много на бюрата по труда за осигуряването на между 700 и 800 работници с най-различни професии през лятото. Дюни целогодишно поддържа около 200 ключови позиции за мениджъри и супервайзори, както и за висококвалифициран персонал от камериерки, бармани, ресторантьори и готвачи. Това е основното ядро на курорта, което има задача да обучи новоназначените работници всеки сезон. "Почти всяка година леко вдигаме заплатите с 5 до 10% за по-квалифицираните, за да може да ги привлечем при нас и следващата година", посочва Радкова.

В сравнение с курортите в други страни в Европа обаче възнагражденията в туристическия бранш у нас продължават да са ниски. Около 500 лв. е брутната заплата за камериерка, като тя може да стигне до 600 лв., ако човекът е с опит. Толкова е заплащането и за сервитьори. Парите за рецепционисти са около 650 лв. на месец.

По-добри заплати взимат аниматорите и готвачите. Най-скъпо вървят главните готвачи, които са с екип. Майстор-готвач получава между 1200 до 2000 лв. заплата в зависимост от категорията на ресторанта, а обикновен готвач - между 800 и 1300 лв. брутно. Навсякъде обаче хотелиерите у нас осигуряват безплатна храна и подслон за работниците. А от тази година ще дават и пътни, за да привличат работници.

"Не можем да си позволим по-високи заплати от това, което даваме в момента, защото и услугите ни се продават на ниски цени", обяснява Димитров.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На тоз ден 15.03   44 г. пр.н.е. – Юлий Цезар е посечен от Марк Юний Брут и група римски сенатори по време на заседанието на Сената на Римската империя. 1493 г. – Христофор Колумб...