Искат Закон за публично-частните партньорства

29.06.2009 | 11:09
по статията работи:
У нас няма никакви специални изисквания за прилагането на публично-частни партньорства, смята експерт от Министерството на финансите
Искат Закон за публично-частните партньорства

 

Необходимо е да има специален закон, който да уреди прилагането на публично-частното партньорство (ПЧП) и задълженията на публичните власти и частните партньори. Това каза по време на семинар на финансовото министерство директорът на дирекция „Управление на средствата от Европейския съюз" в Министерството на финансите (МФ) Боряна Пенчева, предаде Агенция „Фокус".

Нормативното уреждане на инструмента ПЧП не е само политически въпрос, но и експертен, посочи тя. Пенчева уточни, че у нас има Закон за концесиите и Закон за обществените поръчки, но ПЧП като дългосрочен инструмент няма своята нормативна база и дискусия за това трябва да бъде подета - какъв точно закон ще бъде необходим за реализацията на подобни сделки. Според нея е време първите страните на вестниците да не бъдат за това какви корупционни сделки са били реализирани с ПЧП при поредния неуспешен проект.

„Нужно е да имаме реални сделки, които да станат модел за успешно изпълнение, за да може гражданите да получават онези услуги, които очакват от нас", каза Пенчева.

Според Добринка Кръстева от Министерство на финансите в България няма никакви специални изисквания за прилагането на публично-частни партньорства.

Финансовото министерство разработи методически указания за прилагането на ПЧП по проект по Оперативна програма „Административен капацитет". Разработен е и наръчник „Добри европейски практики за ПЧП", както и базов финансов модел за предварителна оценка и съпоставка на потенциални ПЧП проекти с бюджетните ограничения на публичните власти. Общините у нас вече са били запознати с добрите практики за прилагането на инструмента ПЧП, обясни Кръстева. Според нея прави силно впечатление, че местните власти са много по-напред от централната власт в прилагането на ПЧП.

„Местните администрации имат много повече идеи и са много по-активни. Те също така са по-необвързани от едно министерство или агенция, която да инициира едно ПЧП. Изненадвам се, че вече общините са подели тази форма за реализацията на голяма част от инфраструктурата си, транспорта, детските площадки, градското осветление и т.н.", каза тя.

В заключение Кръстева посочи, че е нужно да има закон за ПЧП, разработените методически указания засега са само препоръчителни. По думите й сме свидетели на няколко неуспешно реализирани проекти с ПЧП и вероятно заради това този инструмент не се предпочита в страната ни. В чужбина обаче този инструмент е практика.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 08.05   1559 г. – В Англия е приет Актът за супремацията, с който кралица Елизабет I става глава на Англиканската църква. 1794 г. – По време на Якобинска диктатура, за...