Испания е новият световен шампион по футбол

12.07.2010 | 08:29
по статията работи:
На финала в Йоханесбург "Ла фурия" подчини Холандия с гол на Андрес Иниеста

Испания е новият световен шампион. "Ла фурия" победи Холандия с 1:0 след продължение на финала на стадион "Сокър Сити" в Йоханесбург пред 84 490 зрители. Единственото попадение отбеляза халфът на "Барселона" Андрес Иниеста в 116-ата минута на двубоя. Успехът на момчетата на Винсенте дел Боске идва две години, след като те успяха да спечелят и европейското първенство в Австрия и Швейцария.

В 5-ата минута Шави центрира от фаул, Серхио Рамос игра много добре с глава, но Стекеленбург спаси. В 11-ата минута бранителят на "Реал" (Мадрид) отправи опасен удар, но Хейтинга изби. В последвалия корнер Давид Вийя не успя да уцели вратата. В 15-ата минута Робин Ван Перси влезе грубо в краката на Капдевиля, за което получи жълт картон от рефера Хауърд Уеб, информира Ring.bg.

Две минити по-късно Карлес Пуйол също извърши нарушение спрямо Ариен Робен и също бе санкциониран с жълт катон. В 18-ата минута крилото на "Байерн" (Мюнхен) стреля от фаул, но топката не затрудни Икер Касийяс и испанският вратар я улови.

Напрежението оказа своето влияние и Марк ван Бомел също получи жълт картон след нарушение срещу Серхио Рамос. Последва хубав удар на Уесли Снайдер, но отново Касийяс бе на мястото си.

Найджъл де Йонг стана петият играч, който получава официално предупреждение за изключително грубо нарушение срещу Чаби Алонсо. Между 38-ата и 40-ата минути испанците организираха две хубави атаки, но до гол отново не се стигна. Пропуски направиха Педро и Алонсо. В края на първата част Робен шутира към вратата, но Касийяс изби. Така на полувремето резултатът бе 0:0.

Второто полувреме започна с лек натиск на Холандия. В 52-ата минута Робен отново шутира, но вратарят на "Ла фурия" спаси. Шест минути по-късно Серхио Рамос задържа за фланелката Хейтинга в наказателното поле на Испания. Реферът прецени, че няма дузпа и даде жълт картон за играча на "лалетата".

В 62-ата минута Робен изпусна най-чистото положение до този момент в мача. Крилото остана сам срещу Икер Касийяс. Вратарят на Испания обаче успя да отрази удара с крак. В 67-ата минута и Капдевила получи жълт картон.

В 69-ата минута Давид Вийя направи невероятен пропуск, след като буквално от два метра не успя да реализира шестото си попадение на шампионата.

В 74-ата минута нападателят, който от следващия сезон ще играе в "Барселона", опита директен обстрел от пряк свободен удар, но топката мина над вратата. Малко след това Рамос също пропусна отлична възможност. В 80-ата минута Иниеста нападна, но в наказателното поле му бе отнета топката от Снайдер. Две минути по-късно Пуйол задържа фланелката на Робен, холандецът се освободи, но не успя да достигне до топката и Касийяс улови. Робен влезе в пререкание с рефера заради нарушението на Пуйол и впоследствие за това получи жълт картон.

В 95-ата минута Стекеленбург направи невероятно спасяване след удар на Сеск Фабрегас. В ответната атака Матайсен би над вратата с глава. В 98-ата минута Андрес Иниеста напредна хубаво, но се забави в наказателното поле и топката му бе отнета. Две минути по-късно Хесус Навас бе много близо до гола, но ударът му рикошира в играч на Холандия и мина покрай вратата.

В 109-ата минута Джони Хейтинга задържа Андрес Иниеста при една атака на Испания и получи втори жълт и съответно червен картон. Две минути по-късно Ван дер Вийл извърши още едно нарушение срещу Иниеста, за което получи жълт картон. В 116-ата минута Андрес Иниеста вкара за Испания:

Сеск Фабрегас го изведе зад гърба на защитата и нисичкият халф донесе първата световна титла на Испания в историята. В 117-ата минута Матайсен стана поредният играч, който получи червен картон. Малко след това и Шави получи жълт картон.

Очаквано за играч на мача бе избран Инеста. Така след като спечели европейската титла през 2008 година, тимът на Испания спечели и световната титла.